Brytyjski rząd poparł ustawy, które mają powstrzymywać młode osoby przed paleniem tytoniu. Nowe przepisy dotyczą między innymi sprzedaży e-papierosów oraz palenia w samochodzie w obecności dzieci.
Nowe przepisy dotyczące palenia
Wśród nowych zapisów ustawy znalazł się przepis o sprzedawaniu papierosów w standardowych opakowaniach bez rysunków i zdobień. Ponadto, nie będzie można sprzedawać e-papierosów osobom poniżej 18 roku życia. Jedną z najważniejszych zmian jest zakaz palenia w samochodzie, w którym podróżują też dzieci.

Julia Weldon, Hull`s Director of Public Health, tłumaczy: „Te zmiany sprawią, że palenie papierosów stanie się mniej atrakcyjne dla dzieci, a ponadto zmniejszą wpływ palenia biernego w samochodzie. Oba te posunięcia przyczynią się do lepszego stanu zdrowia przyszłych generacji oraz do zmniejszenia liczby osób, które sięgną po papierosy” (cyt. za hullcc.gov.uk).

Szczególnie istotna jest kwestia palenia w aucie. „Samochody to małe zamknięte pomieszczenia” – tłumaczy Weldon. „Wypalenie jednego papierosa w jadącym pojeździe z szybą opuszczoną do połowy ma podobny wpływ na dziecko jadące na tylnym siedzeniu, jak gdyby siedziało ono w przepełnionym dymem pubie. Jeżeli ktoś pali przy dziecku w stojącym pojeździe z zamkniętymi szybami, efekt jest 11 razy gorszy niż w pubie”.

Weldon zachęca też rodziców, by nie palili przy dzieciach w swoich domach, ponieważ bierne palenie ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie ich podopiecznych. W Hull około 34% populacji to palacze – miasto oferuje im pomoc w zerwaniu z nałogiem. Każdy, kto chciałby dowiedzieć się na ten temat więcej, powinien odwiedzić tę stronę: www.readytostopsmoking.co.uk.

Źródło: http://www.hullcc.gov.uk/