W ramach projektu Hull Maritime – finansowanego przez The National Lottery Heritage Fund i Radę Miasta Hull firma stoczniowa o długiej tradycji została wyznaczona do naprawy i renowacji dwóch ukochanych statków w mieście: Arctic Corsair i Spurn Lightship.

Firma Hull Dunston Limited – posiadająca ponad 100 lat doświadczenia w naprawie statków – podejmie prace, mające na celu zabezpieczenie wieloletniej przyszłości obu statków i zapewnienie im nowego życia.

Ta złożona praca specjalistyczna jest główną częścią programu rewitalizacji, mającego na celu zachowanie i uczczenie bogatego dziedzictwa morskiego Hull. Oba statki będą nadal odgrywać ważną rolę w prezentowaniu swojego narodowego i historycznego znaczenia zarówno dla odwiedzających, jak i mieszkańców.

„Arctic Corsair” będzie pierwszym statkiem, który zostanie odrestaurowany. Statek został ostatnio przeniesiony z pierwotnego nabrzeża w sierpniu 2019 r. Podbił on serca tysięcy ludzi, którzy przybyli zobaczyć go po raz pierwszy od 20 lat. W najbliższych tygodniach wyruszy w przedostatnią podróż do stoczni w William Wright Dock.

Po zakończeniu prac renowacyjnych statek przeniesie się do ostatniego miejsca postoju w Stoczni North End na rzece Hull, aby ponownie przyciągać tłumy.

„Decyzja o renowacji jest kluczowym i ważnym kamieniem milowym. Cieszę się, że projekt posuwa się do przodu. Dunston Limited będzie działał na rzecz zachowania historycznej integralności statków, umożliwiając odwiedzającym odkrycie ich prawdziwego fizycznego połączenia z tym, co czyni je tak wyjątkowymi”. – powiedział Daren Hale, przewodniczący Rady Miasta Hull.

Dzięki finansowaniu z Rady Miasta Hull i The National Lottery Heritage Fund wprowadzone zostaną również znaczące ulepszenia w zakresie rozwoju trzech ważnych miejsc: Muzeum Morskiego; Komory Dock Office i Stoczni North End.

„Cieszymy się, że ten element Hull: Morskie Miasto Yorkshire i cały projekt dobrze się rozwija. Dzięki graczom National Lottery ten ważny element dziedzictwa zostanie zachowany, aby mogli cieszyć się nim mieszkańcy i goście z dalszych stron, jednocześnie odgrywając znaczącą rolę w pobudzaniu lokalnej gospodarki i wspomaganiu szerszej regeneracji Hull.” – powiedział David Renwick, dyrektor The National Lottery Heritage Fund.

Kolejnym krokiem będzie przeniesienie „Arctic Corsair” z jego obecnej lokalizacji do stoczni, a prace rozpoczną się jesienią.

Nowa atrakcja dla zwiedzających w Stoczni North End ma zostać otwarta latem 2023 roku.

Aby uzyskać więcej informacji na temat projektu Hull Maritime, odwiedź stronę marinehull.co.uk

 

ŹRÓDŁO: HULLCCNEWS