Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii, nauczyciele mają prawo skonfiskować i wyrzucić drugie śniadanie swojego ucznia, jeśli uznają, że jest ono niezdrowe. Taką decyzję podjął ostatnio brytyjski minister i wywołał tym samym ostrą reakcję ze strony rodziców.

Wśród zakazanych produktów znajdują się między innymi słodycze, w tym batoniki i ciastka, oraz chipsy. Do kosza trafią też wszystkie wysokosłodzone napoje gazowane. Nauczyciel ma prawo przeszukać pojemnik z drugim śniadaniem naszego dziecka i zdecydować, czy wszystkie produkty, które się w nim znalazły, mogą zostać uznane za zdrową żywność czy raczej należy je wyrzucić.

Zgodnie z przepisami nauczyciel musi jednak poinformować dziecko o tym, w jakim celu przeszukuje jego pojemnik z drugim śniadaniem. Co więcej, powinien zrobić to w jego obecności oraz w obecności innego członka grona pedagogicznego.

Pozwolenie na interweniowanie w sprawie tego, co uczniowie spożywają podczas pobytu w szkole, wydał brytyjski minister edukacji po tym, jak dyrekcja szkoły Cherry Tree Primary School w Colechester zdecydowała, że jej uczniowie nie mogą przynosić do szkoły popularnej na Wyspach przekąski, zwanej Scotch Eggs. Produkt ten, podobnie jak ostre w smaku kiełbaski, zabrano w czerwcu jednej z uczennic placówki, co wywołało wiele kontrowersji i zmusiło samego ministra do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Rodzice są oburzeni decyzją ministra. Twierdzą, że zakazywanie przynoszenia do szkoły niezdrowej żywności, podczas gdy w większości szkolnych stołówek można dostać frytki smażone na głębokim tłuszczu czy chipsy i słodycze, to zwyczajny absurd. Co więcej, wielu nauczycieli podchodzi do sprawy z olbrzymia nadgorliwością i bez wahania wyrzuca na przykład batoniki muesli czy suszone owoce twierdząc, że jest w nich ukryty cukier – a ten przecież nie należy z pewnością do zdrowej żywności.

Czy wobec sprzeciwu rodziców minister edukacji zdecyduje się odwołać zarządzenie? To raczej mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, jak popularna stała się ostatnio moda na zdrową żywność.