Nowa ustawa o dofinansowaniu szkół, która wejdzie w życie w kwietniu tego roku, może sprawić, że dwie szkoły w East Riding przestaną funkcjonować z początkiem wakacji. Niewykluczone, że wkrótce kolejne dołączą do ich grona.
Koniec małych podstawówek
Na razie w najgorszej sytuacji są podstawówki: Dunswell Primary koło Beverley i Gembling Primary w pobliżu Driffield. Obie są bardzo małe i kształcą mniej niż sto uczniów. John Killen, sekretarz National Association of Head Teachers (narodowego stowarzyszenia dyrektorów szkół) mówi: „Wszystkie szkoły podlegają nowej ustawie i są wśród nich zwycięzcy i przegrani. Myślę, że jest to niestety początek czasów, w których małe szkoły będą musiały patrzeć w przyszłość z coraz większymi obawami” (cyt. za thisishullandeastriding.co.uk). Sekretarz dodaje jednak, że rządowe dofinansowanie nie zależy wyłącznie od wielkości szkoły, ale również od innych czynników.

Chris Leeman z National Union of Teachers (narodowego związku nauczycieli) dodaje, że sytuacja może dotyczyć nawet 30 innych małych szkół. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” -mówi.

Nawa ustawa ma między innymi zmieniać sposób dofinansowywania szkół, na który rady miast nie będą miały już tak dużego wpływu. Paul Butler z rady East Riding podkreśla jeszcze, że „szkoły w East Riding już dostały jedno z najniższych dofinansowań w skali kraju, co znaczy, że wiele szkół będzie musiało walczyć o swój finansowy byt i niektóre mogą nie być w stanie tego osiągnąć”.

Dunswell i Gembling w przyszłym roku szkolnym nie kształciłyby więcej niż 100 uczniów… łącznie.

Źródło: www.thisishullandeastriding.co.uk