Szykuje się rewolucja w brytyjskiej służbie zdrowia. Każdy pacjent, który będzie chciał zapisać się do lekarza rodzinnego GP, będzie musiał przedstawić kartę EKUZ/EHIC.
Pacjenci przedstawiając dokument udowodnią, że przysługuje im prawo do leczenia się u lekarza zatrudnionego w ramach umowy z NHS. Okazując kartę potwierdzą swoje obywatelstwo. Wielka Brytania nie zamierza bowiem płacić za leczenie obywateli innych krajów mieszkających na Wyspach. Do tej pory zawsze z bardzo dużą skutecznością odbierała pieniądze od państw Unii Europejskiej, której obywatele leczyli się u brytyjskich lekarzy.
Od tej pory (w niektórych przychodniach w Wielkiej Brytanii) pacjenci – obcokrajowcy będą proszeni o pokazanie karty EKUZ/EHIC. Brytyjczycy będą musieli natomiast okazać dokument tożsamości potwierdzający ich obywatelstwo. W przeciwnym razie pacjent nie będzie przyjęty przez lekarza. Ci Brytyjczycy, którzy posiadają karty EKUZ/EHIC, będą mogli z nich korzystać. Zasady wydawania tych dokumentów na Wyspach są nieco inne niż w Polsce. Karta wystawiana jest na 5 lat, a żeby ją otrzymać nie trzeba planować wyjazdu zagranicznego.
Nowy system będzie stopniowo wprowadzany we wszystkich przychodniach na terenie Wielkiej Brytanii. W pierwszej kolejności karty EHIC/EKUZ będą musieli okazywać pacjenci tych przychodni, które znajdują się w regionach Wielkiej Brytanii zamieszkiwanych przez duża liczbę obcokrajowców.
Pracujący w brytyjskim Ministerstwie Zdrowia dr Dean Marshall przyznał w rozmowie z The Telegraph, że po wprowadzeniu zmiany będzie wprawdzie nieco więcej pracy administracyjnej, jednak system pozwoli brytyjskiej służbie zdrowia ocenić, czy pacjent, który zgłosił się do lekarza, może bezpłatnie skorzystać z jego porady. Taką możliwość będą mieli tylko ci pacjenci, którzy są ubezpieczeni w kraju, z którego pochodzą.
Duża część specjalistów z zakresu zdrowia publicznego skrytykowała jednak pomysł polityków, podkreślając, że przyczyni się on w dużej mierze do zwiększenia stopnia biurokratyzacji brytyjskiej służby zdrowia.
To odgórny prykaz czy tylko pomysł? A tak ode mnie – uważam, że powinno przybliżyć się czytelnikowi, co to jest karta EHIC/EKUZ.