hull.plOd 4 października br. zdających praktyczne egzaminy na prawo jazdy kategorii B w Wielkiej Brytanii czeka zupełnie nowy element do zaliczenia – jazda indywidualna.

Driving Standards Agency tłumaczy zmianę formy egzaminów praktycznych próbą jeszcze lepszego przygotowania młodych kierowców do poruszania się po drogach, a więc zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa.

Dotychczas, w trakcie egzaminu praktycznego egzaminator instruował zdającego, jaką ma obrać trasę, kiedy skręcić lub którym zjazdem opuścić rondo. Od października kandydat na kierowcę będzie musiał uporać się z jeszcze jednym elementem – indywidualną jazdą trwającą około 10 minut.

Egzaminujący poprosi zdającego, aby kierował się znakami prowadzącymi do określonego punktu, np. miasta. Aby ułatwić sobie zadanie, będzie można poprosić egzaminatora o diagram ukazujący trasę, jaką będzie musiało się przejechać.

– Naturalnie, nikt nie będzie wymagać od zdającego bezbłędnego dotarcia do celu, ponieważ nawet bardzo doświadczeni kierowcy niekiedy mylą trasę – komentuje Tymek Skroban-Korzeniecki z Emano (www.emano.co.uk), ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, wydawca oraz dystrybutor publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. – Istotne jest natomiast, aby w trakcie indywidualnej jazdy nie popełnić żadnych poważnych błędów zagrażających bezpieczeństwu, ponieważ prowadzą one, tak jak w przypadku pozostałej części egzaminu praktycznego, do jego niezdania – wyjaśnia dyrektor Emano.

Uzupełnienie egzaminu praktycznego o indywidualną jazdę zdecydowało o zmniejszeniu liczby manewrów na egzaminie do jednego, losowego – aktualnie są dwa. Osoba zamierzająca uzyskać pełne prawo jazdy będzie w dalszym ciągu zobowiązana do opanowania czterech manewrów: zawracanie na drodze, cofanie po łuku, parkowanie równoległe oraz parkowanie w zatoczce, jak również hamowania awaryjnego (emergency stop).

Przygotowujący się do egzaminów na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii mogą się posiłkować materiałami edukacyjnymi w języku polskim dostępnymi w serwisie www.emano.co.uk oraz zadawać pytania, pisząc na adres: biuro@emano.co.uk lub dzwoniąc pod numer: 07871 410 164.