Nowotwór to poważna choroba, która może przebiegać na różne sposoby. Ponieważ istnieje wiele odmian raka, opracowano różnorodne metody leczenia tej choroby. Gdzie w Wielkiej Brytanii  można zasięgnąć informacji na temat nowotworu po polsku?

Wczesna diagnoza jest kluczowa dla wyleczenia choroby. Dlatego jeśli zauważysz niepokojące cię symptomy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Do pierwszych symptomów nowotworu należeć może: obrzmienie wybranych części ciała (powiększone bez wyraźnej przyczyny węzły chłonne), powstawanie narośli, zmian skórnych, silny kaszel i zadyszka utrzymujące się przez ponad 3 tygodnie, krew w stolcu, utrzymujące się problemy z wypróżnianiem, nagły spadek masy ciała, wystąpienie nagłej i utrzymującej się chrypki, zmiana głosu. To oczywiście tylko bardzo ogólny zarys pierwszych objawów – mogą się one znacznie różnić w zależności od rodzaju choroby.

Istnieje wiele metod leczenia raka. Do najpopularniejszych należą: leczenie operacyjne, radioterapia (promieniowanie rentgenowskie służy zabiciu komórek nowotworowych), chemioterapia (z zastosowaniem leków cytostatycznych, zwykle w połączeniu), terapia hormonalna oraz różne rodzaje terapii biologicznych. Lekarz specjalista kieruje pacjenta na wybrany rodzaj terapii, odpowiedni do jego stanu zdrowia i rodzaju nowotworu.

Należy pamiętać, że nowotwór to choroba, którą można leczyć – i to z bardzo dobrym skutkiem! Nie kieruj się statystykami – odnoszą się one do ogółu. Jeśli znajdziesz informację, że dana metoda leczenia skuteczna jest w 75% przypadków nie oznacza to, że twój lekarz powinien ją zastosować. Być może w twoim przypadku istnieje lepsza metoda, pomimo tego, że jej skuteczność może wynosić jedynie 60%. Przypadki onkologiczne są z reguły bardzo trudne i wymagają indywidualnego podejścia – tylko wtedy istnieje szansa na całkowite wyleczenie.

Pamiętaj, że może się zdarzyć, że choroba powróci – nawet jeśli szansa na to jest bardzo mała (bo terapia umożliwiła zniszczenie wszystkich obecnych w organizmie komórek nowotworowych), należy przestrzegać zaleceń lekarskich i regularnie wykonywać badania kontrolne.

W Wielkiej Brytanii prężnie działa system pomocy osobom chorym na nowotwór – Macmillan Cancer Support. Specjaliści zatrudnieni w Macmillan odpowiadają na trudne pytania nurtujące pacjentów onkologicznych. Nie mogą oczywiście zastąpić porady lekarskiej – służą jednak wsparciem psychologicznym, pomagają znaleźć zasiłki dla osób chorych na raka, itp. Wszystko po to, by chory wiedział, że nie jest sam ze swoim problemem.

W naszym mieście działa oddział Macmillan – Macmillan Cancer Information and Support Service (The Queen’s Centre for Oncology and Haematology,Castle Hill Hospital,Castle Road, Hull HU16 5JQ; centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00 – 7.00). Z oddziałem Macmillan w Hull można się skontaktować telefonicznie: 01482 461154.

Osoby potrzebujące jakichkolwiek informacji dotyczących choroby nowotworowej lub pomocy mogą skontaktować się z bezpłatną infolinią Macmillan pod numerem telefonu: 08080 808 00 00. Specjaliści dyżurują od poniedziałku do piątku  w godzinach od 09.00 do 20.00. Możliwe jest skorzystanie z pomocy tłumacza – wystarczy zadzwonić pod podany numer telefonu i powiedzieć po angielsku, w jakim języku ma się odbywać rozmowa.

Więcej informacji na temat choroby nowotworowej (w języku angielskim) znaleźć można na stronie Macmillan: www.macmillan.org.uk.

 

http://www.macmillan.org.uk/Cancerinformation/Cancerinformation.aspx