Wartość funta nadal rośnie – widać to szczególnie w odniesieniu do wartości euro. Takiej sytuacji nie było od ostatnich 7 lat! Mieszkańcy Wysp odczują różnicę już w te wakacje!

Obecnie za jednego funta należy zapłacić około 1,4 euro – mniej więcej tyle, ile w 2007 roku, czyli tuż przed kryzysem ekonomicznym na świecie. W ostatnim czasie wartość brytyjskiej waluty wzrosła o 1% w porównaniu do euro po tym, jak Europejski Bank Centralny zaczął skupować obligacje od państw należących do strefy euro.

Trzeba jednak zaznaczyć, że eksperci uważają, iż to dopiero początek tendencji, która doprowadzi ostatecznie do sporego spadku wartości euro. Spekuluje się nawet, że być może za kilka miesięcy jeden funt szterling kosztować będzie już nie 1,4 euro, lecz 1,6 euro. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy to nie zbyt odważna prognoza.

Informacja o spadku wartości europejskiej waluty w porównaniu do funta to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Mocny funt oznacza, że jego wartość nabywcza jest znacznie wyższa niż w ciągu ostatnich lat. Różnica jest bardzo duża – także w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy za 500 funtów dostać można było około 585 euro. W tym roku za taką samą liczbę funtów otrzymamy już aż o 100 euro więcej!

Oznacza to, że mieszkańcom Wielkiej Brytanii będzie się opłacać spędzenie urlopu w jednym z kurortów położonych w państwach należących do strefy euro. Biura turystyczne obsługujące te kierunki z pewnością już zacierają ręce i liczą zyski!