Hull i NHS szczepią za darmo mieszkańców najbardziej zagrożonych na zachorowanie na grypę. Zastrzyki mają uchronić miasto przed rozprzestrzenieniem epidemii tej groźnej sezonowej choroby.
Darmowe szczepienie przeciw grypie
Do darmowej szczepionki kwalifikują się:
• Osoby powyżej 65 roku życia,
• Pacjenci domów opieki oraz ich opiekunowie,
• Dzieci w wieku 2 – 4 lat,
• Kobiety ciężarne,
• Osoby ( w tym dzieci) chorujące chronicznie na astmę, cukrzycę czy choroby serca,
• Osoby o osłabionym systemie odpornościowym.

Julia Weldon, dyrektor do spraw zdrowia publicznego, mówi: „Grypa może być naprawdę poważna dla osób, które są najbardziej narażone na zachorowania, a połączona z innymi chorobami może stać się bardzo niebezpieczna i prowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych. Chcemy tego uniknąć za wszelką cenę. Zaszczepianie zanim wirus zacznie atakować lokalną społeczność to najlepszy sposób na jego powstrzymanie” (cyt. za hullcc.gov.uk).

Szczepić można się już od początku października. Przez niecały miesiąc szczepionkę przyjęło już około 600 osób. Zastrzyk najlepiej przyjąć najpóźniej do końca listopada.

Hull bierze też udział w pilotażowym programie i podaje dzieciom w wieku 12 – 13 lat darmowe szczepionki w formie sprayu do nosa. Nowa technika jest szybka i bezbolesna i ma chronić uczniów, a także ich rodziny, przed zachorowaniem. Julia Weldon dodaje: „Grypa może być bardzo nieprzyjemna dla dzieci, ponieważ cierpią one z powodu tych samych objawów co dorośli. Dlatego tak ważne jest, byśmy chronili je przy pomocy sprayów do nosa”. Kobieta dodaje też, że często to właśnie dzieci przenoszą zarazki choroby – szczepienie ich zahamuje więc epidemię grypy.

Źródło: http://www.hullcc.gov.uk/