Urząd Miasta Hull rozważa oświetlenie kilku najważniejszych budynków w centrum miasta. Władze podkreślają, że światło byłoby „nastrojowe” i zupełnie zmieniłoby wygląd centrum Hull w nocy. Podjęto już nawet próby, które miały pokazać, jaki efekt zamierzają osiągnąć radni.
Czy władze miasta oświetlą budynki w Hull?
Na próbę władzom zostały zaprezentowane możliwości iluminacji w wykonaniu firmy Philips – oświetlono dwa z budynków znajdujących się przy Victoria Square. Radny Martin Mancey, odpowiedzialny za wydział środowiska i transportu w Radzie Miasta Hull zajął się przygotowywaniem wstępnego budżetu przedsięwzięcia. W rozmowie z Hull Daily Mail powiedział, że potencjał związany z tego typu inicjatywą jest naprawdę olbrzymi. Zwrócił uwagę na fakt, że Hull wygrało w konkursie na Brytyjskie Miasto Kultury 2017. Podkreślił, że oświetlenie nawet kilku budynków w centrum miasta wprowadziłoby wyjątkową atmosferę na ulicach i doskonale zgrywałoby się z zaplanowanymi na najbliższe lata wydarzeniami kulturalnymi, tworząc niepowtarzalną i niezapomnianą atmosferę. Z tego powodu radni poprosili ekspertów o oszacowanie budżetu tego typu przedsięwzięcia, powiedział Mancey.

Radny przestrzega jednak, że decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta po dokładnym przemyśleniu kosztów zainstalowania nocnych iluminacji. Martin Mancey zaznaczył, że nie chce, żeby miasto „strzeliło sobie w kolano” decydując się na wydatek, który w istocie nie jest niezbędny. Sam oszacował, że koszt tego typu przedsięwzięcia będzie kształtować się między 25 000 a 50 000 funtów. Nie oznacza to jednak, że radny z góry zakłada, że przedsięwzięcie nie zostanie zrealizowane.

Martin Mancey powiedział, że jest pod wrażeniem możliwości, które zaprezentowali specjaliści z firmy Philips. Podkreślił, że zainstalowali oni system sterowany komputerowo i wykorzystujący szerokie spektrum barw światła. Tego typu rozwiązania wpływają na totalną zmianę oblicza miasta. Aby zachęcić turystów do zwiedzania miasta również po zachodzie słońca trzeba jednak oświetlić więcej niż jeden czy dwa budynki – Philips w swoim pokazie sprzed kilku tygodni skoncentrował się w zasadzie tylko na Maritime Museum oraz City Hall.

Oświetlenie budynków znajdujących się w centrum Hull pomoże wyróżnić je na tle architektury miasta. Jak przyznają radni, w Hull znaleźć można wiele zabytków i pereł architektonicznych, które są warte dostrzeżenia. Niestety, na co dzień pozostają one na ogół niezauważone przez turystów, a także przez mieszkańców miasta. Władze chciałyby to zmienić. Niektóre z najważniejszych dla miasta budynków pozostają w rękach prywatnych – radni nie wykluczają jednak, że możliwe byłoby zainstalowanie iluminacji obejmującej także te budynki. Najpierw jednak konieczne jest oszacowanie całościowych kosztów przedsięwzięcia i upewnienie się, że jego realizacja przyniesie korzyści Hull.

Mieszkańcy Hull, w tym ludzie pracujący na co dzień w centrum miasta, są raczej optymistycznie nastawieni do pomysłu radnych. Prowadzący rikszę Neil Worner powiedział w rozmowie z Hull Daily Mail, że bardzo podobało mu się oświetlenie budynków podczas festiwalu odbywającego się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jego zdaniem wprowadzenie iluminacji do miejskiego krajobrazu na stałe byłoby świetnym pomysłem – dzięki temu Hull stałoby się bardziej atrakcyjne dla turystów. Leila Bolton, właścicielka jednego z hoteli położonych w centrum miasta, również opowiedziała się za zainstalowaniem iluminacji. „Im więcej możemy zrobić, by wyeksponować najpiękniejsze budynki w Hull, tym lepiej”, powiedziała kobieta.

Duże poparcie ze strony społeczeństwa nie pozostaje bez znaczenia. Jeśli okaże się, że koszty realizacji przedsięwzięcia nie będą nazbyt wysokie, radni prawdopodobnie podejmą decyzję o zainstalowaniu iluminacji przynajmniej na kilku najważniejszych budynkach w centrum miasta. W ten sposób Hull stałoby się nie pierwszym, lecz na pewno jednym z nielicznych miast na mapie Wielkiej Brytanii, w których popularny na świecie, także w Polsce festiwal Ligth Move Festival trwałby przez cały rok. Czy to dobry pomysł na ożywienie Hull po zachodzie słońca? Czy rzeczywiście kryje się za nim aż taki potencjał, jakiego oczekują radni miejscy?

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/