Nałóg, jakikolwiek by on nie był, to choroba. To piętno wyryte w człowieku do końca życia. Nawet jeśli podejmiemy z nim walkę i wyjdziemy z niej zwycięsko, nałóg nie da o sobie zapomnieć. Nie ma w medycynie czy psychologii takiego terminu jak „wyleczenie z nałogu”.
Liczba osób uzależnionych stale rośnie. Dzieje się tak mimo powstawania coraz to nowych placówek zajmujących się w sposób profesjonalny terapią uzależnień. Mowa tu o znanych od dawna uzależnieniach od alkoholu, narkotyków czy innych używek, a także o tych nowszych uzależnieniach od hazardu, Internetu, pornografii czy zakupów.
Problem uzależnienia najczęściej dotyka osób słabych psychicznie. Niskie poczucie własnej wartości, predyspozycje genetyczne, wychowanie, środowisko – to podatny grunt, by wpaść w sidła uzależnienia. Dodatkowo, jeśli taka osoba wyjeżdża za granicę, pozostawiając w kraju rodzinę, przyjaciół, całe znajome otoczenie, ryzyko jest o wiele większe. Lub inaczej, gdy osoba uzależniona ucieka ze swojego środowiska, by uwolnić się od nałogu o własnych siłach, bardziej niż pewne jest, że jego walka zakończy się porażką. Nowe życie, które miało się zacząć wraz z przekroczeniem granicy Polski, okazuje się iluzją.
Przechodząc na najbliższe nam podwórko – polskiej emigracji na Wyspach – problem uzależnienia nabiera innych barw. Do typowych powodów dochodzą wszystkie związane z życiem na obczyźnie: izolacja, bariera językowa, problemy w pracy lub brak pracy, różnice światopoglądowe.
Decyzja o podjęciu leczenia to sprawa niezmiernie trudna – osoba uzależniona musi się przyznać przed samą sobą, że jest nieuleczalnie chora i nie jest w stanie wyleczyć się sama. Gdy już podejmie decyzję o leczeniu, jedyne co musi zrobić, to zgłosić się do ośrodka terapeutycznego, w którym prowadzone są spotkania i grupy wsparcia.
Funkcjonujący w Hull ośrodek nosi nazwę The Council for Dependency Problems (CDP). Jest to organizacja charytatywna, która ma na swoim koncie ponad 25 lat doświadczenia w pomaganiu ludziom z problemami narkotykowymi lub alkoholowymi. Ponadto, od stycznia tego roku Ośrodek realizuje nowy projekt „Your Journey” mający na celu pomóc ludziom z uzależnieniami alkoholowymi bądź narkotykowymi z krajów Europy Wschodniej. Koordynatorem spotkań jest polska pracownica Ośrodku, pani Magdalena Krenc. We wrześniu ruszyła grupa wsparcia dla polskich rodzin, w których jeden z członków jest uzależniony od alkoholu lub narkotyków.
CDP to placówka otwarta dla wszystkich potrzebujących. Co jakiś czas organizowane są dni otwarte, wtedy każdy zainteresowany może przyjść i porozmawiać z pracownikami, zasięgnąć porady czy umówić się na spotkanie.
Centrum pomocy CDP znajduje się przy 61 Spring Bank w Hull (HU3 1AG). Aby porozmawiać w języku polskim z koordynatorem projektu, panią Magdaleną – wystarczy zadzwonić pod numer: (01482) 225868.