Bank holidays to dni wolne od pracy w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, kiedy nie będziesz musiał pracować — tak w grudniu 2016, jak i w całym 2017 roku!

Po raz pierwszy bank holidays wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1871 roku, kiedy w życie weszła ustawa Bank Holidays Act. Dni wolne od pracy nazwano bank holidays, ponieważ nie pracowały wówczas banki, a ich klienci nie mogli dokonywać transakcji. Gospodarka zamierała na jeden dzień.

Obecnie jednak inne prawo reguluje Bank Holidays: to Banking and Financial Dealings Act z 1971 roku.

W tym roku zostały nam jeszcze dwa dni wolne od pracy. Zgodnie z informacją dostępną na stronie GOV.uk wypadają one 26 grudnia (Boxing Day) oraz 27 grudnia (dzień wolny w zastępstwie za Christmas Day, który w tym roku wypada w niedzielę).

W 2017 roku czekają nas następujące dni wolne od pracy:

2 stycznia — dzień wolny w zastępstwie za 1 stycznia, Nowy Rok

14 kwietnia — Wielki Piątek

17 kwietnia — Poniedziałek Wielkanocny

1 maja — weekend majowy

29 maja — tzw. Spring bank holiday

28 sierpnia — tzw. Summer bank holiday

25 grudnia — Christmas Day

26 grudnia — Boxing Day

Warto pamiętać, że w Szkocji i w Irlandii Północnej rozkład bank holidays w kalendarzu może być inny niż w innych regionach Wielkiej Brytanii.

Niestety w Wielkiej Brytanii nie przewidziano dnia wolnego od pracy z okazji Święta Trzech Króli — w przeciwieństwie do Polski, gdzie 6 stycznia nie trzeba iść do pracy ani do szkoły. Okres świąteczny kończy się zatem na Wyspach definitywnie z rozpoczęciem drugiego dnia roboczego 2017 roku.