Arctic Corsair to jeden z ostatnich trawlerów do głębokich połowów dorsza i innych ryb na zimnych wodach Islandii. Wejście na statek jest bezpłatne, a przewodnicy – rybacy pływający tym statkiem przez całe swoje życie – opowiedzą o ciekawostkach związanych z łodzią.

Przed wejściem na pokład trawlera warto udać się do Arctic Corsair Visitors Centre, które znajduje się przy Hull and East Riding Museum, gdzie można obejrzeć 10 – minutowy film „Life At Sea” („Życie na Morzu”). Również tam można zdobyć podstawowe informacje na temat jednostki.

Największą frajdą jest jednak wizyta na samej łodzi, której losy były niezwykle interesujące. Zwodowana na początku lat 60 – tych, służyła do 1987 roku nawet mimo załamania przemysłu rybnego w 1975 roku i tzw. „wojen dorszowych”. To właśnie wtedy ucierpiała w utarczkach z Islandzką łodzią Odyn i na kilka miesięcy musiała wrócić do portu, by poddać się naprawom. W 1973r. zdobyła rekord w liczbie złowionych dorszy.

Od 1999 roku stała się dostępna dla zwiedzających, a oprowadzeniem wycieczek i utrzymaniem trawlera w odpowiednim stanie zajmują się woluntariusze wspomagani przez City Council. To ludzie, którzy całe swoje życie spędzili na statku, znają go jak własną kieszeń i chętnie opowiedzą, jak kilkadziesiąt lat temu wyglądała praca przy połowie ryb.

Ponieważ liczba osób, które jednocześnie mogą wejść na pokład, jest ograniczona, warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem.