2 maja to oficjalne święto Polonii i Polaków za Granicą, ustanowione w 2002 roku. Jest ono wyrazem jedności wszystkich rodaków, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Jest także formą podziękowania całej Polonii za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i suwerenności.

Nieprzypadkowo 2 maja to równocześnie święto Polonii i Dzień Flagi. Flaga narodowa, symbol tożsamości na równi z godłem, jednoczy pod tym samym sztandarem Polaków mieszkających w kraju i za granicą. A największe skupiska Polaków, poza Wielką Brytanią, znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech oraz na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Dlatego dziś polskie flagi można zobaczyć w wielu miejscach świata. Również w kraju wywieszane są coraz częściej. Można nawet powiedzieć, że dziś świętowanie Dnia Flagi weszło w modę. Przestała być ona kojarzona z PRL-em, stając się symbolem nowych czasów. Czasów, w których być Polakiem – nieważne, czy w kraju, czy na emigracji – to jednak brzmi dumnie.

Barwy polskiej flagi – biel i czerwień – pochodzą z barw herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel przypomina orła białego oraz biel Pogoni, czyli rycerza galopującego na koniu (z godła Litwy), z kolei czerwień była tłem obu tarcz herbowych. Biel znalazła się na górze flagi, gdyż w polskiej tradycji ważniejszy jest kolor godła niż tła.