Z Wielkanocą, podobnie jak z innymi świętami, wiąże się wiele tradycji. Część z nich pochodzi jeszcze z pogańskich czasów. Inne rozwinęły się na przestrzeni wieków pod wpływem obrzędów religijnych. Przedstawiamy najciekawsze wielkanocne zwyczaje na świecie.
Hiszpania
Hiszpanie przywykli do bardzo hucznego obchodzenia Wielkanocy. Przyjmuje się zresztą, że to jedno z najważniejszych świąt w tym kraju. Wielkanoc kojarzy się w Hiszpanii z licznymi procesjami (na zdjęciu) i wspólnymi spotkaniami — w kościele, na ulicach, na placach publicznych.
Najbardziej znane procesje odbywają się w południowych regionach autonomicznych kraju. Uczestnicy pochodu niosą platformy z olbrzymimi figurami przedstawiającymi sceny pasyjne i najważniejsze postacie biblijne związane z Wielkanocą.
Francja
Do 1801 roku we Francji Wielkanoc trwała cały tydzień. Teraz to tylko dwa dni, podobnie jak w Polsce. Z punktu widzenia Kościoła Protestanckiego to jednak Wielki Piątek jest najważniejszym dniem w tym okresie. Tego dnia do kościoła przychodzą nawet niepraktykujący na co dzień wierni.
Poza tym jednak tradycje kościelne nie są we Francji zbyt żywe — nowym, modnym ostatnio zwyczajem jest organizowanie pikników z okazji Wielkanocy.
Węgry
Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem na Węgrzech jest śmigus-dyngus — zupełnie jak w Polsce! Różnica polega jednak na tym, że tradycyjnie chłopcy polewają dziewczyny nie wodą, lecz perfumami. Te dają im w zamian świąteczne jajka lub drobne pieniądze. Ma to przynieść szczęście na cały rok.
Finlandia
Zamiast palemek wielkanocnych używa się tutaj gałązek sosnowych. Mają one przypomnieć przybycie Jezusa do Jerozolimy.
Mało kto wie także o tym, że w Finlandii Wielkanoc jest także dniem świec. Ich blask rozświetla tego dnia wiele miast w całym kraju.
Szwecja
Szwedzi malują pisanki w całości na czerwono. W ten sposób jajka stają się symbolem życia, które podarował wiernym Jezus, umierając na krzyżu.
Czechy
Zamiast palemek w Czechach święci się bazie. Dlatego niedziela palmowa w Czechach nazywana jest niedzielą kwiatową. Oprócz tego u naszych południowych sąsiadów bardzo popularne są pisanki — symbol życia. Także tego, które odradza się wiosną każdego roku na nowo.
Niemcy
Niemcy nie znają zupełnie zwyczaju śmigusa-dyngusa. Za to popularne jest u zachodnich sąsiadów Polski organizowanie poszukiwań zajączka, zupełnie jak w Wielkiej Brytanii. Zabawa polega na tym, że dzieci szukają ukrytych przez rodziców drobnych słodyczy. W zależności od pogody, zabawa ma miejsce na dworze lub w domu.
Niemcy nie znają także zwyczaju święcenia pokarmów w koszyczku. W południowych regionach tego kraju święci się jednak ogień, często rozpalany w pobliżu świątyń.