Wakacje spędzone z dala od domu, najlepiej pod palmą, w wysokiej klasy hotelu. Czy taki odpoczynek musi kosztować Cię majątek? A może istnieją jakieś sposoby, dzięki którym uda Ci się spędzić wspaniały urlop w fantastycznym miejscu, przywożąc z niego piękne wspomnienia – a nie tylko pusty portfel? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym możesz obniżyć koszty swojego wakacyjnego wyjazdu.
Tanie wakacje w dobie kryzysu. Czy to możliwe?Przyzwyczajeni do częstego korzystania z telefonów, silnie skomunikowani ze światem, nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że połączenia wykonywane z zagranicy niekiedy mogą kosztować majątek! Wszystko zależy oczywiście od kraju (i kontynentu), w którym wypoczywamy. Unia Europejska wprowadziła ostatnio (z początkiem lipca bieżącego roku) nowe maksymalne stawki w roamingu (więcej szczegółów znajdziesz pod adresem: http://www.cik.uke.gov.pl/aktualnosci/240-nowe-stawki-za-roaming-w-ue-od-1-lipca-2013-roku). Dotyczą one jednak tylko członków UE. Uważaj również na korzystanie z Internetu w telefonie, które jest zdecydowanie najdroższe. Najlepiej jeszcze przed podróżą wyłącz Internet, by zapobiec automatycznemu sprawdzaniu poczty itp. W razie potrzeby, będziesz mógł tę funkcję szybko odblokować. Dobrym pomysłem na ograniczenie kosztów korzystania z telefonu za granicą jest komunikacja za pomocą wiadomości SMS – nie płacisz nic za ich odbieranie, a wysyłanie jest o wiele tańsze niż wykonywanie połączeń.

Kolejną metodą, która pozwoli Ci zaoszczędzić na wakacjach, jest unikanie wymiany walut na lotniskach – możesz być pewien, że kantor na lotnisku pobierze o wiele wyższą niż przeciętna prowizję, ponadto sam kurs wymiany walut może być o wiele mniej korzystny. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dana transakcja jest dla Ciebie korzystna i czy powinieneś w określonym miejscu wymienić pieniądze, jest zapoznanie się z aktualnym kursem walut. W przypadku pieniędzy, warto również unikać wymiany ich w restauracjach i tym podobnych lokalach – jeśli zaproponowano Ci wymianę z euro na funty, z pewnością stracisz na niej wiele.

Jeśli zamierzasz posługiwać się kartą, zamiast płacić gotówką, powinieneś skontaktować się ze swoim bankiem i poinformować go o planowanym wyjeździe zagranicznym. Dzięki temu unikniesz zablokowania karty i braku dostępu do wszelkich posiadanych przez Ciebie funduszy – banki są ostatnio coraz bardziej ostrożne, taka sytuacja może mieć zatem miejsce. Ponadto, zapisz sobie całodobowy numer kontaktowy z bankiem. Jeśli chcesz płacić kartą kredytową, wybierz tę, którą możesz posługiwać się nie płacąc dodatkowo za wymianę walut – możesz skorzystać np. z karty Santander Zero czy kart z Post Office. Jeśli natomiast będziesz chciał wypłacić gotówkę z bankomatu, będziesz musiał słono zapłacić. Z tego powodu może lepiej zabrać ze sobą część pieniędzy, by móc płacić za pamiątki kupowane na przydrożnych straganach, gdzie rzadko istnieje możliwość płacenia kartą?

Kolejną ważną wskazówką jest sprawdzenie posiadanego ubezpieczenia turystycznego – przeczytaj dokładnie polisę, przyglądając się szczególnie częściom spisanym drobnym druczkiem. Najtańsza polisa nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem! Niekiedy nie obejmuje bowiem kradzieży bagażu lub posiadanej przy sobie gotówki, a także opóźnień w podróży, powodujących czasami konieczność odwołania całych wakacji!

Ostatni pomysł, który warto wziąć pod uwagę by obniżyć koszty wakacji, to sposób obchodzenia się z wypożyczonym samochodem (jeśli zdecydujesz się na taką możliwość). Niektóre firmy oferują możliwość wypożyczenia zatankowanego do pełna samochodu, i oddania go z pustym bakiem – opłata doliczona w takiej sytuacji przewyższy jednak sporo wartość paliwa, które zużyłeś. Dlatego zawsze pamiętaj, by oddawać samochód z pełnym bakiem!

Więcej informacji na stronie: www.finanse24.co.uk