Dzisiejszy materiał w całości poświęcony jest tanim wakacjom. Jak rezerwować bilety lotnicze, by nie przepłacać? Kiedy zacząć poszukiwanie promocji linii lotniczych? Czy wakacje zorganizowane samodzielnie opłacają się bardziej niż wycieczka wykupiona w biurze turystycznym? Sprawdź!
Sezon wakacyjny w pełni. Postanowiliśmy, że przez najbliższy tydzień będziemy dostarczać Wam wiadomości o tym, jak zorganizować wakacje, by być z nich w pełni zadowolonym! Napiszemy między innymi o wakacjach bez biura podróży, wypoczynku w Polsce, ciekawych miejscach do odwiedzenia w Europie. Poruszymy kwestię urlopu dla aktywnych i dla rodzin z dziećmi. Powiemy także, jak przygotować się do podróży, by mieć poczucie bezpieczeństwa. Wytłumaczymy, kiedy wystarczy nam ubezpieczenie zagwarantowane przez posiadanie karty EKUZ, a kiedy powinniśmy wykupić dodatkową polisę turystyczną. To wszystko już w tym tygodniu. Zapraszamy do lektury!
Ze względu na ciągły brak czasu wielu z nas decyduje się na wakacje z biurem podróży. Wygodnie… ale czy na pewno tanio? Często wybieramy opcję „last minute” – jesteśmy przekonani, że dzięki takim warunkom możemy zapłacić mniej. Niestety – to nieprawda. Trzeba pamiętać, że biura podróży muszą zarabiać na organizacji wycieczek. A zatem w cenie wykupionego przez nas pakietu znajduje się nie tylko przelot samolotem, noclegi oraz wyżywienie na miejscu, lecz także część pensji pracowników agencji turystycznej i koszty utrzymania samej agencji.
Jeśli mamy trochę czasu, możemy samodzielnie zorganizować wakacje. Wymaga to jednak dobrego zaplanowania całej podróży – nie bez znaczenia jest na przykład wybór lotniska. Kupując bilet do Rzymu czy do Barcelony musimy sprawdzić, na jakim lotnisku wylądujemy. Niestety, na miejscu nie będzie czekać na nas rezydent i podstawiony autokar, który zawiezie nas prosto do hotelu. Musimy wiedzieć jeszcze zanim wsiądziemy na pokład samolotu, w jaki sposób dostać się z lotniska do centrum miasta lub do miejsca, w którym mamy zarezerwowany nocleg. Zdarza się, że lotnisko położone jest nawet kilkadziesiąt (i więcej) kilometrów od miejsca, w którym chcielibyśmy wypocząć.
Na ogół istnieje wiele możliwości transferu z portu lotniczego do miasta. Oprócz taksówek (zwykle jest to opcja najdroższa, choć nie zawsze nieopłacalna – na przykład w Azji Południowo-Wschodniej opłaca się korzystać z taksówek pod warunkiem, że kierowca używa taksometru) dystans ten pokonać można miejskim lub podmiejskim autobusem, pociągiem, a niekiedy nawet metrem. Rozważając wszystkie możliwości weź pod uwagę godzinę przylotu – może się bowiem zdarzyć, że samolot wyląduje w środku nocy! Wówczas trzeba będzie prawdopodobnie skorzystać z autobusu nocnego (jeśli taki istnieje) lub taksówki.
Zaplanowanie transferu z lotniska jest bardzo ważne z punktu widzenia naszego budżetu – tylko w ten sposób (sprawdzając ceny przejazdu w Internecie) będziesz wiedzieć, która z dostępnych opcji opłaca się najbardziej.
Jeśli samodzielnie organizujesz wakacje, musisz być elastyczny. Nawet, gdy Twoim marzeniem jest spędzenie urlopu w Hiszpanii, nie wybrzydzaj, jeśli znajdziesz tanie bilety lotnicze do Portugalii. Latanie wymaga od nas umiejętności dopasowania się – chyba, że chcemy zapłacić fortunę.
Zanim zaczniesz poszukiwać biletów w promocyjnych cenach, powinieneś zdecydować o tym, w jaki rejon świata chcesz się udać. Nie wybieraj konkretnego miasta, nie myśl nawet o konkretnym państwie. Ustal kilka możliwości i staraj się znaleźć lot w korzystnej cenie, który pozwoli Ci wybrać ostatecznie jedną z nich. Uwzględnij przy tym konieczność wykupienia wizy przy wjeździe do niektórych państw – jeśli koniecznie chcesz spędzić urlop na przykład w Azji Południowo-Wschodniej, sprawdź, do których krajów możesz wjechać bez wizy, a do których tylko po jej wykupieniu (dowiedz się także, ile kosztuje i na jakich warunkach można ją otrzymać).
Jeśli masz już wybrany region świata, w który chcesz się udać tym razem, możesz rozpocząć poszukiwanie tanich biletów lotniczych. Wielu ludzi zastanawia się, kiedy najlepiej rezerwować bilety. Eksperci sugerują, by promocji zacząć szukać na kilka miesięcy (5-3) przed planowanym wyjazdem. Doradza się także odwiedzanie stron przewoźników w środku tygodnia (od wtorku do czwartku), najlepiej w nocy – wtedy panuje na nich najmniejszy ruch.
Poszukiwanie promocji nie ogranicza się do odwiedzania stron internetowych poszczególnych linii lotniczych i nieustannego wyszukiwania lotów. Zacznij od zapisania się na newslettery prowadzone przez strony internetowe, które specjalizują się w informowaniu o tanich biletach lotniczych. Do najpopularniejszych należą: http://www.cheapflights.co.uk, http://www.fly.co.uk oraz międzynarodowa wyszukiwarka http://www.skyscanner.pl. Zapisz się także na newslettery polskich stron tego typu: http://www.fly4free.pl i http://www.mlecznepodroze.pl. Bardzo często pojawiają się na nich informacje o lotach z Wielkiej Brytanii (szczególnie na dużych dystansach) oraz z innych państw Europy.
Nie zapomnij o mediach społecznościowych. Wiele portali informujących o promocjach lotniczych posiada swoje strony na Facebooku i aktywnie je prowadzi. W ten sposób szybko zostaniesz poinformowany o każdej promocji lotniczej.
Pamiętaj, że ceny biletów lotniczych często są dopasowywane do realiów kraju, w którym znajduje się lotnisko, z którego odlatujesz. Może się zatem zdarzyć, że lot na trasie Warszawa-Wiedeń-Bangkok będzie tańszy niż bezpośredni lot z Wiednia do Bangkoku. Wykorzystaj to, rezerwując na przykład loty z Polski, a nie z Wielkiej Brytanii bezpośrednio. Do kraju dostać się możesz tanimi liniami lotniczymi.
Jeśli wyszukałeś połączenie lotnicze za pomocą wyszukiwarki (np. SkyScanner), wejdź bezpośrednio na stronę przewoźnika realizującego lot i sprawdź cenę biletu. Może się okazać, że o wiele bardziej opłacać się będzie zarezerwowanie biletu bezpośrednio u linii lotniczych (ominiemy w ten sposób wysoką prowizję pobieraną przez pośrednika), pomimo tego, że podana cena biletu będzie nieco wyższa od tej, którą pokazał nam SkyScanner lub inna wyszukiwarka połączeń lotniczych.
Może się zdarzyć, że w wybrany region świata nie dostaniesz się korzystając z usług tylko jednego przewoźnika. Poszukaj wówczas połączeń łączonych. Jeśli chcesz lecieć do Indii, możesz poszukać taniego połączenia do innego europejskiego międzynarodowego portu lotniczego (np. lotnisko w Paryżu czy w Berlinie), a następnie stamtąd do miejsca docelowego. Uważaj na to, ile czasu masz na przesiadkę. Jeśli nie zdążysz na kolejny samolot, nikt nie zwróci Ci ceny biletu! Wyjątkiem jest sytuacja, w której przesiadka jest zaplanowana przez jednego przewoźnika i informacja o tym ujęta została w rezerwacji. Wówczas nawet jeśli z powodu opóźnienia pierwszego samolotu nie zdążysz na kolejny, linie lotnicze będą musiały zapewnić Ci miejsce w następnym samolocie lecącym do Twojego celu.
Jak widzisz, wyszukiwanie tanich połączeń lotniczych ma wady i zalety – z jednej strony wymaga posiadania dużej ilości wolnego czasu, z drugiej pozwala polecieć na wakacje za naprawdę niewielką sumę pieniędzy. Zachęcamy do takich podróży!