Dzięki współpracy British Movietone i Associated Press na platformie Youtube dostępne są już filmy, pokazujące przeszłość Hull i regionu. Niektóre z nich mają już ponad 100 lat!

Wizyty królewskie w Hull, wybuch epidemii polio, która zagrażała życiu tysięcy mieszkańców miasta czy wreszcie budowa Humber Bridge, najpopularniejszego mostu w okolicy – wszystko to można już zobaczyć na filmach opublikowanych niedawno na Youtube!

Na które z nagrań warto zwrócić szczególną uwagę?

  1. Pierwszy film pokazujący centrum miasta. Film dostępny pod tym linkiem jest uznawany za pierwsze nagranie pokazujące centrum Hull. Film został nakręcony w 1905 roku. Można na nim zobaczyć rzesze pieszych i pojazdy z epoki przekraczające Wilberforce Monument Bridge. Warto zwrócić szczególną uwagę na tych przechodniów, którzy zatrzymali się przed kamerą, by lepiej przyjrzeć się zdobyczy technologii, będącej ponad sto lat temu zupełną nowością.
  2. Powrót pilotki Amy Johnson do rodzinnego miasta. Pilot Amy Johnson zasłynęła na całym świecie po tym, jak udało jej się przetrwać groźny lot do Australii w maju 1930 roku. Kiedy Amy Johnson wróciła do Hull, czyli do jej rodzinnego miasta, była witana przez rzesze mieszkańców. Film upamiętniający to wydarzenie można zobaczyć w tym miejscu.
  3. Epidemia Polio w Hull. Na początku lat 60. ubiegłego wieku w Hull rozpętała się epidemia polio – groźnej choroby, która doprowadziła do śmierci wielu osób. Z tego powodu zorganizowano największą w historii Wielkiej Brytanii akcję szczepienia mieszkańców przeciw polio. Szczepionkę otrzymało ponad 350 tysięcy mieszkańców regionu. Centra zarządzania kryzysowego i punkty szczepień działały w tamtym czasie w kościołach, szkołach czy placówkach szpitalnych. Film przedstawiający między innymi proces produkcji szczepionki przeciw polio można zobaczyć tutaj.
  4. Budowa mostu Humber Bridge. W roku 1976, kiedy konstruowano ten olbrzymi most, Humber Bridge był największą tego typu konstrukcją na całym świecie. Połączył East Yorkshire i North Lincolnshire, urastając do rangi symbolu. Nagranie z 1976 roku pokazuje budowę mostu, który – wbrew pierwotnym oczekiwaniom – udało się otworzyć dopiero 1 981 roku. Film znaleźć można pod tym linkiem.

Warto obejrzeć również pozostałe filmy, dzięki którym można zobaczyć, jak zmieniało się oblicze miasta i regionu na przestrzeni lat. Polecamy!