Niedawno pisaliśmy o tym, że mieszkańcy East Riding cieszą się z zamrożenia stawek council tax po raz piąty z rzędu. Niestety, podobnego szczęścia nie mają mieszkańcy Hull – tutaj najprowdopodobniej podatek wzrośnie o £15 dla większości domów.

Nowe, wyższe o 1,9% stawki podatku zaczną obowiązywać od kwietnia i zostaną zaaprobowane na spotkaniu władz miasta pod koniec tego miesiąca. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy domów oznaczonych jako Band A – a taką klasę ma zdecydowana większość budynków mieszkalnych w Hull – wzrośnie o około 15 funtów i wyniesie £774,68 rocznie.

Opłaty council tax pokrywają koszty takich usług publicznych jak zbiórka odpadów, oświetlenie ulic czy biblioteki, nie pokrywają natomiast kosztów straży pożarnej czy policji. Lider City Council tłumaczy decyzję o podniesieniu opłat mówiąc, że jest ona wynikiem zmniejszonego rządowego finansowania dla miasta, które od 2010r. spadło o ponad 100 milionów funtów: „Po raz kolejny próbujemy chronić wartościowe usługi publiczne mając do wykorzystania mniejszy budżet. Dzięki podwyżce o 1,9% unikniemy kolejnych cięć” – mówi Steve Brady.