Bank Anglii wprowadził do biegu nowy banknot o nominale £50. Na rewersie są podobizny dwóch pionierów angielskiej rewolucji przemysłowej – Matthew Boultona i Jamesa Watta – podaje portal goniec.com.

banknot 50 funtówNowy banknot ma kilka nowoczesnych, niestosowanych we wcześniejszych papierowych pieniądzach zabezpieczeń, które mają przeciwdziałać fałszerstwom. Największą nowinką jest zastosowanie wplecionego w papier (a nie nadrukowanego) pasma z symbolem £ oraz liczbą 50, które zmieniają pozycję, gdy ustawiamy banknot pod różnymi kątami.

Na awersie jest oczywiście  wizerunek panującego monarchy, obecnie królowej Elżbiety II. Na rewersie natomiast po raz pierwszy w historii pojawiły się podobizny dwóch, a nie jak dotychczas jednej osoby. 

Matthew Boulton (1728–1809) i James Watt (1736–1819) upowszechnili zastosowanie maszyn parowych w przemyśle. Pierwszy z nich był przedsiębiorcą, drugi inżynierem. Obaj prowadzili fabrykę Soho w Birmingham, będącą swego czasu największym zakładem produkcyjnym w świecie. Produkowano tam m.in. zabawki i świeczniki. W ich fabryce wybijano również monety, które słynęły z tego, że bardzo trudno było je podrobić.

Nowe 50 funtów będzie przez pewien czas dostępne obok starego, na którym figuruje sir John Houblon, pierwszy prezes Banku Anglii. Stare banknoty będą stopniowo wycofywane. Banknot 50-funtowy po raz pierwszy wprowadzono do obiegu w 1725 roku. Od tego czasu jego projekt zasadniczo się nie zmienił.

Banknot wszedł do oficjalnego obiegu 2 listopada.

źródło: goniec.com