Zdarza się, że po złożeniu wniosku o udzielenie kredytu, spotykamy się z decyzją odmowną. To jednak nie koniec świata! Oto, co zrobić w takiej sytuacji!

Warto zrozumieć przyczynę decyzji wydanej przez bank. W przeciwnym razie nie uda nam się poprawić naszej aplikacji i zwiększyć szans na otrzymanie pożyczki. Dlatego zaraz po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi od banku złóż wniosek o udzielenie informacji na temat jej przyczyn. Wtedy będziesz wiedzieć, co poszło nie tak oraz czy możesz poprawić swoje szanse na pożyczkę – i dostać ją przy następnej próbie. A to już połowa sukcesu!

Zacznij od sprawdzenia, czy odmowa miała jakikolwiek związek z twoim raportem kredytowym. Jeśli tak, poniżej znajdziesz listę pięciu kroków, które powinieneś poczynić, by poprawić swoją aplikację:

1. Upewnij się, że wszystkie informacje zawarte w twoim raporcie kredytowym są poprawne oraz aktualne. Czasami drobnostki, takie jak drobny błąd w zapisie nazwiska, nazwie ulicy, czy nawet zaznaczenie zamkniętego konta bankowego jako nadal czynnego i aktywnego, powodują, że nasz wniosek jest odrzucony. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd w dokumencie, musisz zadbać o jego poprawienie. O tym, jak poprawić drobne błędy i nieścisłości w raporcie kredytowym, przeczytasz na tej stronie. Zapoznaj się także z materiałem na temat niepełnych informacji w raporcie kredytowym.

Zwróć uwagę na to, jak często twój raport kredytowy był sprawdzany. Jeśli zauważysz, że o wiele częściej, niż robiłeś to osobiście, natychmiast skontaktuj się z agencją odpowiedzialną za jego sporządzenie. Zdarzają się bowiem oszustwa finansowe, czasami niosące ze sobą olbrzymie konsekwencje dla ofiary.
Przyjrzyj się także informacjom na temat powiązań finansowych z innymi osobami, które są wspomniane w twoim raporcie finansowym. Być może część z nich nie jest już aktualna? Sprawdź to.

2. Czy zawsze płaciłeś rachunki i raty kredytów na czas? Jeśli zdarzyło ci się spóźnić, złóż wyjaśnienie, które zostanie dołączone do twojego raportu kredytowego. Taka adnotacja może zawierać do 200 słów. Pamiętaj także na przyszłość, by zawsze spłacać wszystkie zaległości finansowe w terminie.

3. Jeśli w krótkim czasie złożyłeś wiele wniosków o przyznanie kredytu, potencjalni kredytodawcy mogą podejrzewać, że znajdujesz się w finansowych tarapatach lub nawet próbujesz wyłudzić pieniądze. Przy każdym złożonym wniosku o udzielenie pożyczki w twoim raporcie kredytowym zostaje odnotowana informacja o tym, że jakaś instytucja finansowa analizowała go na twoje zlecenie. Im więcej takich informacji, tym mniejsze szanse na to, że któryś bank udzieli ci pożyczki. Jeśli zatem odmówiono ci udzielenia kredytu, przeanalizuj przyczyny takiej decyzji banku i poczekaj jakiś czas z następną aplikacją.

4. Naucz się korzystać ze swojego raportu kredytowego i zarządzać w ten sposób swoimi finansami. Wiele informacji na ten temat znajdziesz (po polsku!) na stronie internetowej: raportkredytowy.co.uk.

Raport kredytowy sprawdzisz za darmo korzystając z usług Experian Credit Score

5. Wpisz się na listę wyborców lokalnego okręgu wyborczego. W ten sposób z łatwością potwierdzisz swój adres zamieszkania i wszelkie dane osobowe. Bank, który będzie analizować twój wniosek o przyznanie kredytu, będzie wiedzieć, że nie próbujesz popełnić oszustwa i wyłudzić pieniędzy.

Sprawdź swój raport kredytowy za darmo. Wejdź na stronę agencji Experian Credit Score i załóż bezpłatne konto. Informacje na temat tego, jak to zrobić, oraz w jaki sposób korzystać z raportu kredytowego, znajdziesz na stronie internetowej: raportkredytowy.co.uk. Nie zwlekaj!

A jeśli bank odmówi ci udzielenia pożyczki – działaj! Plan działania przecież już znasz.