Sąd pracy w brytyjskim Leeds orzekł, że polski inżynier był ze względu na swą narodowość był poniżany i upokarzany przez kolegów z pracy, którzy nazywali go „Boratem” – donosi radio RMF powołując się na dziennik „Daily Mail”. Nie zapadła jeszcze decyzja ws. wysokości odszkodowania.

Inżynier pracował w Wakefield, w hrabstwie Yorkshire, w firmie TEi. „Boratem” nazywał go jego podwładny, jeden ze spawaczy.

Borat, poniżanie Polaków w Anglii, dyskryminacja Polaków w UK. Sprawa w sądzie. Wakefield, Leeds, Hull.„Borat” to fikcyjna postać prymitywnego Kazacha, odtwarzana w filmie pod tym samym tytułem przez komika Sachę Barona Cohena. W szerszym kontekście oznacza obcych kulturowo imigrantów z państw postkomunistycznych. Sąd w Leeds uznał, że ktoś kto nie pochodzi z Europy Środkowej lub Wschodniej nie mógłby być nazywany „Boratem” i dlatego Polak był obiektem dyskryminacji na tle etnicznym.

Stosowanie przezwiska „Borat” naruszało godność inżyniera A.R. Otoczenie, w którym pracował, uwłaczało jego godności, czuł się poniżany i był zmuszony się bronić – orzekł sąd.

źródło: RMF24.pl
fot. wikipedia.com