Ostatnia ankieta przeprowadzona wśród młodzieży uczęszczających do szkół w Hull (w sumie około czterech tysięcy uczniów szkół średnich) powinna być alarmująca, przede wszystkim dla rodziców nastolatek. Okazało się bowiem, że aż 14% z dziewcząt w wieku 15 lat przekroczyło dopuszczalną tygodniową dawkę alkoholu, obliczoną dla dorosłej kobiety!
Nastolatki z Hull... piją coraz więcej
Nastolatki takim wynikiem znacznie przewyższyły chłopców, których zaledwie 7% (!) przekroczyło dopuszczalną tygodniową dawkę, wynoszącą 14 jednostek alkoholu (czyli mniej więcej półtora butelki przeciętnego wina). Niepokój budzi także fakt, że większość alkoholu trafiło w ręce nastolatków za pośrednictwem członków ich rodzin!

Ankieta uwzględniała również inne używki, w tym papierosy. Pod tym względem również dziewczyny pozostawiły chłopców z daleka w tyle. Nastolatki chciałyby zmienić swój styl życia – ale głównie pod względem diety, która miałaby spowodować zrzucenie części masy ciała. Taką chęć zadeklarowało znacznie więcej dziewczyn w wieku 15 lat niż w poprzednich latach, kiedy prowadzono podobne badania. Niektóre z nich przyznały jednak, że chciałyby rozpocząć zdrowy tryb życia, związany na przykład z większą niż dotychczas aktywnością fizyczną. Również chłopcy wskazali dietę jako swój cel związany ze zmianą stylu życia. Podobne badanie przeprowadzone na terenie całego kraju w 2011 roku wykazało, że w przypadku pytania o narkotyki, 15 procent zapytanych o nie nastolatków przyznało, że zażywa lub kiedyś próbowało zażywać środki tego typu. W 2011 roku jedna na cztery zapytane osoby przyznała, że była kiedykolwiek namawiana przez osobę trzecią do zażywania narkotyków.

Jedyne, co cieszy, to fakt, że nastolatki jedzą coraz więcej owoców – zgodnie z badaniem z Hull jest to co najmniej 5 porcji dziennie (wliczając soki i przetwory). 5 posiłków dziennie, zgodnie z zaleceniami dietetyków, jest normą, której stara się przestrzegać młodzież ze szkół w Hull.

Rilba Jones, radna Rady Miejskiej Hull zajmująca się sprawami zdrowia i zdrowego stylu życia, przyznała, że takie wyniki ankiety są bardzo niepokojące. Wskazują bowiem na niewłaściwe decyzje podejmowane przez nastolatków z Hull w przypadku ich stylu życia. Do wyników ankiety odniósł się także Robert Iddenden, naukowiec współpracujący z zespołem przygotowującym to badanie. Mężczyzna powiedział, że różnica między chłopcami a dziewczętami powinna zostać koniecznie podkreślona. Dziewczęta piją więcej alkoholu niż w latach poprzednich. Jak mówi Iddenden, może to wynikać z towarzystwa chłopców, w którym przebywają coraz częściej nastolatki.

Badania przeprowadzone w tym roku są uzupełnieniem programu trwającego od kilku lat i dającego szczegółowe informacje na temat stylu życia nastolatków w mieście. Hull bierze w nim udział, przyczyniając się tym samym do zebrania bardzo szczegółowych danych. Dzięki temu można oszacować sytuację i porównać ją do całego kraju. Urzędnicy zapewniają, że dzięki danym pochodzącym z ankiet tego typu można prowadzić w szkołach zajęcia mające zapobiegać używkom wśród młodzieży, odpowiednio profilując je i dopasowując do wyników. Można również prowadzić inne działania, mające na celu na przykład zapobieganie przekazywaniu dzieciom alkoholu przez starszych członków ich rodzin.

 

Źródło: www.thisishullandeastriding.co.uk

 

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}