Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nie znamy nawyków żywieniowych naszych lekarzy, którzy bardzo często doradzają nam zdrową dietę, podczas gdy sami nie stronią od fast foodów. NHS wydało zalecenie, skierowane od otyłych lekarzy: powinni schudnąć, świecąc przykładem dla pacjentów.
Lekarze dostali zalecenie - mają świecić przykładem
Czy wpłynie to na menu w stołówkach szpitalnych w całej Wielkiej Brytanii? Możliwe, że tak. The Sun poinformowało, że szef NHS England, Simon Stevens, zapowiedział wprowadzenie w życie specjalnego planu, który nie tylko ma propagować zdrowy tryb życia, ale znacznie przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów przez część otyłych lekarzy pracujących w Anglii.

Statystyki są zatrważające – około 700 000 personelu medycznego zatrudnionego przez NHS England (w sumie około 1,3 miliona pracowników służby zdrowia) cierpi na otyłość lub nadwagę. Może się okazać, że wprowadzenie programu zaproponowanego przez Simona Stevensa będzie konieczne.

Jak zaznaczył dyrektor NHS England, walka z otyłością pracowników służby zdrowia ma na celu nie tylko zadbanie o ich kondycje, ale także o… jakość usług świadczonych przez personel medyczny.

Problem otyłości dotyczy wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii. Najnowsze statystyki pokazały, że prawie trzy czwarte mieszkańców Anglii w wieku od 45 do 74 lat cierpi na nadwagę lub otyłość. To poważny problem, z którym należy sobie poradzić, na przykład propagując zdrowy tryb życia połączony ze stosowaniem korzystnej dla naszego zdrowia diety. To zadanie między innymi dla lekarzy, którzy sami powinni świecić przykładem i dbać o siebie. W przeciwnym razie mogą stać się niewiarygodni.

Na ten problem zwrócił uwagę dyrektor NHS England, mówiąc w wywiadzie dla The Sun, że pracownikom służby zdrowia trudno będzie rozmawiać o otyłości, jeśli sami nie zadbają o siebie. Stevens jest jednak przekonany, że pracownikom NHS należy pomóc. Dlatego nowe placówki szpitalne będą odpowiednio wyposażone – zapowiedziano na przykład utworzenie w niektórych z nich siłowni i sal gimnastycznych, przeznaczonych dla personelu. Tereny wokół szpitala będą umożliwiały dostanie się do szpitala na rowerze – to doskonały sposób na codzienną aktywność fizyczną, a przy okazji – na zdrową podróż do i z pracy. Stevens chce także, by jedzenie dostępne w stołówkach szpitalnych, gdzie zwykle jadają lekarze i pielęgniarki, było zdrowie. Nie wiadomo jednak, czy sprzedaż fast foodów ma być całkowicie zabroniona, czy tylko w jakimś stopniu ograniczona.

Przy okazji wywiadu dla The Sun, Stevens podkreślił, jak ważna jest dieta w życiu każdego człowieka. Dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na to, co jedzą ich dzieci już od najmłodszych lat, kiedy kształtują się ich nawyki żywieniowe. Jeśli dziecko nauczone będzie, że zdrowa żywność jest lepsza od fast foodów, podejmując w dorosłym życiu decyzje dotyczące posiłków, wybierze prawdopodobnie zdrowszy wariant. Rola rodziców jest zatem bardzo duża.

Pod koniec ubiegłego roku NHS England wydało komunikat przeznaczony dla pracowników służby zdrowia, w którym poinformowało, że pacjentów z otyłością należy traktować z szacunkiem. Zaznaczono, że nie wolno ich obwiniać za to, że są otyli. Zadaniem lekarza jest wskazanie właściwej metody leczenia otyłości oraz poinformowanie pacjenta o tym, że walka z dodatkowymi kilogramami – choć konieczna dla zdrowia i ogólnej dobrej kondycji – jest bardzo trudna i wymaga często wielu wyrzeczeń. NHS England zaznaczyło także, że lekarz powinien udzielić pacjentowi rzetelnych informacji na temat tego, ile kilogramów powinno udać mu się zrzucić w związku z zastosowaną terapią. Dlatego prowadzenie programów profilaktycznych przez pracowników służby zdrowia w Wielkiej Brytanii wymaga od nich posiadania odpowiedniej wiedzy specjalistycznej.

NHS England zaleciło także, by lekarze skoncentrowali swoją uwagę przede wszystkim na pacjentach, których wskaźnik BMI przekracza 30 (zaznaczono jednak, że próg ten może być nieco niższy w przypadku przedstawicieli ras innych niż biała).

Otyłość może prowadzić do pogorszenia ogólnej kondycji pacjenta. Sprzyja także występowaniu niektórych chorób, takich jak cukrzyca typu drugiego, kamica nerkowa, choroby nerek, zwyrodnienia kręgosłupa. Ryzyko zachorowania na poważne choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, wylew, zawał serca jest większe u osób otyłych. Niektórzy specjaliści sądzą także, że otyłość sprzyja występowaniu niektórych typów nowotworów. Osoby cierpiące na otyłość żyją z reguły krócej niż osoby zdrowe. Warto podjąć wysiłek i zadbać o swoje zdrowie, wprowadzając odpowiednią dietę i podejmując aktywność fizyczną.

Źródła: http://news.uk.msn.com, http://www.theguardian.com