Temperatura powietrza w Hull dokładnie rok temu przekraczała 20 stopni Celsjusza, co zostało uznane za pewien rekord. Ludzie gromadzili się na plażach, by skorzystać w jak największym stopniu z pogody. Dzisiaj temperatura utrzymuje się na poziomie około 3 stopni Celsjusza. Różnica wynosi 17 stopni. Co się dzieje z tą pogodą?
Dokładnie rok temu był ponad 20 stopni. Co z tą pogodą?
Obecnie mamy do czynienia raczej z mroźnymi wiatrami, masami śniegu lub śniegu z deszczem, które bardzo utrudniają życie mieszkańców Hull. Powodują one, że jeszcze przez jakiś czas nie będzie można schować głęboko w szafie ciepłych szalików, czapek, rękawiczek i puchowych kurtek. Pogoda nie odpuści przez najbliższe kilka lub kilkanaście dni, chociaż wiosna nadeszła i wkrótce czeka nas zmiana czasu na letni.

Prognozy są pesymistyczna – Biuro Meteorologiczne podało ostatnio, że może być jeszcze gorzej. Z tego powodu wydało 26 marca ostrzeżenie o niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Okazuje się jednak, że Hull i całe East Yorkshire nie jest obszarem najbardziej dotkniętym przez kapryśną pogodę, jak mówi Charles Powell, meteorolog. Nie zmienia to jednak faktu, że mieszkańcy regionu muszą stawić czoła warunkom atmosferycznym, które o tej porze roku są anomalią. Prognostyk podkreśla, że temperatury są bardzo niskie, dodaje jednak, że mróz będzie się utrzymywać jeszcze przynajmniej przez najbliższy tydzień. Średnia temperatura wynosi w tym roku 2,7 stopnia Celsjusza. Tymczasem średnia temperatura marca dla East Yorkshire to około 6 stopni. Różnica mniej więcej 3 stopni Celsjusza jest bardzo znacząca w przypadku wartości uśrednionych, które w istocie niewiele mówią o stanie rzeczywistym.

Biuro Meteorologiczne zapowiada także kolejne opady śniegu. Wprawdzie będą one nieco mniejsze i krótsze niż ostatnio, lecz spowodują, że Wielkanoc będzie biała. Z tego powodu instytucja wydała także oddzielne ostrzeżenie. Mieszkańcy regionu powinni ubierać się stosunkowo grubo, by zapobiec utracie ciepła przez ciało. Prognozowany w najbliższym czasie jest także silny wiatr, który spowoduje, że temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa niż ta, wskazywana przez termometry. Ostrzeżenie Biura Meteorologicznego jest także skierowane do kierowców, którzy nadal muszą zachowywać czujność na drodze.

Problemy spotkały też lotniska: Leeds Bradford Airport oraz Humberside Airport, które musiały odwołać część lotów z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Również Urząd Miasta musiał dłużej niż zwykle dbać o warunki w Hull. Stworzona specjalnie ekipa specjalistów przez 24 godziny na dobę kontrolowała sytuację w mieście, pilnując między innymi, by wszystkie ulice były przejezdne. Urzędnicy poprosili mieszkańców Hull, by w miarę możliwości doglądali swoich starszych sąsiadów, dla których taka pogoda jest naprawdę poważnym problemem.

Zgodnie z tym co podają meteorolodzy, mamy do czynienia z najzimniejszym marcem w Wielkiej Brytanii od 1963 roku. Wydaje się, że tylko biura podróży są zadowolone z takiej pogody – pod wpływem niskich temperatur wielu ludzi decyduje się spędzić Wielkanoc w ciepłych krajach, z dala od śniegu i mrozu.

Źródło: www.thisishullandeastriding.co.uk