Rozmowy telefoniczne między państwami Unii Europejskiej tanieją z miesiąca na miesiąc – ceny detaliczne wiadomości tekstowych i połączeń telefonicznych są regulowane przepisami prawnymi. Operatorzy – choć niekoniecznie zadowoleni – muszą dostosować się do ustaleń Parlamentu Europejskiego. Ale czy można dzwonić zupełne za darmo?
Darmowe rozmowy przez telefon z Polską. Możliwe?
Na portalu www.smartpolak.co.uk opublikowano ostatnio bardzo ciekawy materiał na temat rozmów telefonicznych między Wielką Brytanią a Polską. Postanowiliśmy napisać kilka słów na ten temat, gdyż może on zainteresować wielu Polaków.

Ostatnia obniżka cen roamingu wymuszona przez Parlament Europejski miała miejsce zupełnie niedawno, bo na początku lipca. Ceny spadły mniej więcej o 20% (przykładowo: do tej pory za minutę połączenia wychodzącego płaciliśmy 1,22 zł, od 1 lipca 2014 roku jest to już poniżej złotówki – 97 groszy; cena połączenia przychodzącego zmieniła się z 36 na 25 groszy; wiadomość tekstowa kosztuje natomiast nie 40, lecz jedynie 31 groszy). Niestety – to nadal dość drogo. W przypadku krótkich połączeń roaming nie jest dużym problemem. Jeśli jednak chcemy rozmawiać przed dłuższy czas z rodziną pozostającą w kraju, powinniśmy znaleźć inny sposób na tanie rozmowy. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że regularne obniżki cen roamingu, wymuszane na operatorach telefonicznych przez Parlament Europejski, mają w rezultacie prowadzić do całkowitego zlikwidowania roamingu na terenie Wspólnoty. Ustalono (na mocy rozporządzenia 531/2012), że nastąpi to 15 grudnia 2015 roku. Obniżka cen roamingu, która miała miejsce na początku tego miesiąca, jest ostatnią zaplanowaną przed końcem przyszłego roku.

Spróbujmy jednak znaleźć odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego materiału – czy można dzwonić do Polski zupełnie za darmo? To oczywiście możliwe. Rozmowy można bowiem odbywać za pośrednictwem Internetu, z wykorzystaniem jednej z aplikacji umożliwiających dokonywanie połączeń między mieszkańcami dowolnych krajów na całym świecie. Aby korzystać z tej możliwości trzeba jednak spełnić kilka warunków – przede wszystkim należy posiadać urządzenie z dostępem do Internetu. Jego prędkość nie może być zbyt niska, w przeciwnym razie połączenie może być niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że potrzebny będzie internet LTE. W zupełności wystarczy standardowe łącze o prędkości 2-5 Mb/s. Dostęp do Internetu o podobnej szybkości powinien mieć również nasz odbiorca. Kolejnym warunkiem jest posiadanie zainstalowanej aplikacji/programu komputerowego, który umożliwia wykonywanie rozmów lub przeprowadzanie telekonferencji. Zdecydowanie najpopularniejszym komunikatorem tego typu jest Skype (choć nie jedynym – warto sprawdzić także inne, np. coraz popularniejszy Viber). Korzystanie z podstawowych wersji programów umożliwiających komunikowanie się jest zupełnie darmowe – sam program również można pobrać ze strony internetowej producenta (Skype oraz Viber) nie ponosząc żadnych kosztów. Warto zaznaczyć, że aplikacje służące do komunikowania się mogą być instalowane także na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. To ich duża zaleta, upodabniająca do pewnego stopnia rozmowy odbywane za ich pośrednictwem do tradycyjnych rozmów telefonicznych. Jeśli chcemy korzystać z możliwości przeprowadzenia telekonferencji, nasz sprzęt powinien być wyposażony w kamerę internetową. W tym przypadku powinniśmy także posiadać dostęp do Internetu o nieco wyższej prędkości (prędkość 6Mb/s wydaje się być minimalną, choć nie jest to regułą).

Zaproponowane wyżej rozwiązanie jest dość powszechne. Niestety, ma pewne ograniczenia – szczególnie jeśli chcemy porozmawiać z naszą babcią, mieszkającą w Polsce, która nie musi przecież posiadać komputera z dostępem do Internetu. Na szczęście Skype i Viber to aplikacje oferujące wiele możliwości – za ich pomocą możemy porozmawiać z osobami posiadającymi jedynie telefon stacjonarny lub zwykły telefon komórkowy, bez dostępu do Internetu. Trzeba jednak pamiętać, że usługi tego typu są płatne. Na stronie internetowej Skype (pod tym linkiem) znaleźć można dokładny opis usług wraz z cennikiem (aby uzyskać do niego dostęp, wpisz w polu wyszukiwania nazwę naszego kraju). W zależności od tego, jak dużo zamierzasz telefonować, możesz dopasować do siebie wybrany pakiet rozmów. Ceny zaczynają się już od 4,36 złotego miesięcznie (za pakiet 120 minut na telefony stacjonarne). To o wiele taniej niż w przypadku tradycyjnych rozmów telefonicznych! Cennik rozmów na telefony stacjonarne i komórkowe w przypadku komunikatora Viber znajdziesz na stronie internetowej programu w zakładce Viber Out. Wystarczy, że wpiszesz nazwę naszego kraju by zyskać dostęp do informacji. Ceny rozmów na telefony stacjonarne z wykorzystaniem komunikatora Viber zaczynają się już od dwóch pensów za minutę.

Jeśli chcesz cieszyć się zupełną swobodą rozmów (to znaczy – jeśli chcesz móc rozmawiać tanio nawet nie posiadając dostępu do Internetu), możesz pomyśleć o zmianie operatora. Lycamobile oferuje rozmowy telefoniczne z Polską nawet w cenie jednego pensa za minutę. Korzystanie z ofert operatorów sieci komórkowych (nawet, jeśli są to oferty tymczasowe) bardzo często się opłaca (ma na to wpływ duża konkurencja na rynku i rosnąca popularność rozmów telefonicznych między mieszkańcami różnych państw).

Rozmowy na linii Polska – Wielka Brytania, odbywane bez ponoszenia żadnych kosztów, są zatem możliwe. Wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami, które niekiedy mogą je wykluczyć. Jeśli mamy dostęp do Internetu (i posiada go również nasz rozmówca), warto zdecydować się na Skype lub Viber. Jeśli dzwonimy naprawdę dużo na telefony stacjonarne lub komórkowe do Polski, powinniśmy przemyśleć wykupienie jednego z pakietów oferowanych przez Skype. Dla osób ceniących sobie niezależność i swobodę pozostaje wybór najkorzystniejszej oferty na rynku (a zatem zmiana operatora sieci komórkowej).

Oczywiście wszystkie opisane wyżej sposoby na rozmowy telefoniczne między różnymi krajami można ze sobą dowolnie łączyć, znajdując optymalne rozwiązanie, które pozwoli maksymalnie obniżyć koszty. Korzystanie z komunikatora Skype czy Viber w darmowej wersji (a zatem między rozmówcami posiadającymi tę aplikację) nie wyklucza wykupienia pakietu i odbywania rozmów na telefony stacjonarne lub komórkowe.

Warto poświęcić kilka chwil i znaleźć najtańsze rozwiązanie. Oszczędności mogą być naprawdę duże!

Źródła: http://www.smartpolak.co.uk, http://www.komputerswiat.pl/