Wczoraj weszły w życie nowe przepisy, na mocy których kierowcy samochodów poruszających się po drogach Wielkiej Brytanii nie muszą już przechowywać za szybą tak zwanych Tax Disc. Nie oznacza to jednak, że są zwolnieni z podatku. Sprawdź, czy dopełniłeś formalności – inaczej zapłacisz mandat!
Czy zastosowałeś się do zmian? Jeśli nie, pospiesz się!
Do końca września tego roku konieczne było wożenie za szybą samochodu krążka Tax Disc. Był on potwierdzeniem, że kierowca opłacił podatek w terminie. Agencja Drive and Vehicle Agency oraz Policja nie kontrolują już samochodów, identyfikując je na podstawie tarczy podatkowej, która w Wielkiej Brytanii jest bardzo popularna – korzystało z niej nawet 35 milionów Brytyjczyków. Tymczasem jedynie 25% wszystkich pojazdów było identyfikowanych na podstawie krążka Tax Disc.

Brytyjski Rząd z początkiem października tego roku wprowadził nowe rozwiązanie: podatek płacić będzie trzeba na poczcie lub za pośrednictwem Internetu. Pierwszej opłaty należy dokonać po upływie terminu ważności podanego na tarczy podatkowej Tax Disc. Trzeba samodzielnie kontrolować, kiedy ten termin upływa.

Agencja DVLA wprowadziła możliwość uiszczenia opłaty za cały rok z góry – a nie w ratach. Opcja ta nazywa się „direct debit” i – co ważne – pozwala kierowcom zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jeśli opłacimy podatek za 12 miesięcy od razu, w naszym portfelu zostanie dodatkowe 10 funtów. Istnieje także możliwość płacenia podatku każdego miesiąca lub co pół roku.

Eksperci zwracają uwagę na to, że powinniśmy bezwzględnie dostosować się do nowych zasad – w przeciwnym razie możemy zostać ukarani mandatem w wysokości nawet 1000 funtów. DVLA posiada bazę danych, w której znaleźć można informacje o tym, czy dany kierowca w terminie wywiązał się z obowiązku i opłacił podatek. Od wczoraj samochody są masowo kontrolowane przez fotoradary, a Policja i DVLA na podstawie numerów rejestracyjnych ustalają, czy kierowcy należy się mandat, czy nie.

Podając dane dotyczące Twojego pojazdu możesz sprawdzić w Internecie, kiedy musisz opłacić podatek. Warto zaprzyjaźnić się z tą stroną, by uniknąć mandatu: https://www.gov.uk/check-vehicle-tax.

Uwaga! Zmiany dotyczą także transakcji kupna-sprzedaży samochodu. Jeśli nabywasz auto, musisz opłacić podatek zanim wsiądziesz do niego – nawet, jeśli poprzedni właściciel opłacił podatek za kilka miesięcy z góry. Podatek możesz wykupić online: https://www.gov.uk/tax-disc lub za pomocą automatycznego serwisu telefonicznego: 0300 123 4321. Możesz także zrobić to na poczcie.

Jeśli sprzedajesz samochód, niezwłocznie poinformuj o tym DVLA. Otrzymasz zwrot podatku, który wpłaciłeś z góry. Pieniądze zostaną przekazane przy użyciu danych osobowych, które posiada DVLA. Upewnij się, że twoje dane, które posiada Agencja, są aktualne.

Więcej informacji na temat zmian, które weszły w życie z początkiem bieżącego miesiąca, znajdziesz na stronie internetowej DVLA pod adresem: https://www.gov.uk/government/news/vehicle-tax-changes.

Źródło: https://www.gov.uk/government/news/vehicle-tax-changes, http://polemi.co.uk