Wieczór poprzedzający nadejście Nowego Roku, zwany w Polsce Sylwestrem, świętowany jest na całym świecie bardzo hucznie. Ludzie cieszą się, mając nadzieję, że najbliższe kilkanaście miesięcy będzie jeszcze lepsze niż miniony czas. Dlaczego 31 grudnia ma tak duże znaczenie?

Najwcześniej Nowy Rok witają mieszkańcy Wysp Kirimati – kiedy u nas zegarki pokazują godzinę 11.00, tam już jest północ. Nieco później Nowy Rok nadchodzi w Australii (o 15.00 czasu polskiego). W tym kraju Nowy Rok świętowany jest bardzo hucznie – na niebie nad Sydney zobaczyć można jeden z najpiękniejszych pokazów fajerwerków na całym świecie.

Pokaz fajerwerków to jednak nie jedyny tradycyjny element związany z Sylwestrem. W wielu krajach całego świata z obchodami nadejścia Nowego Roku wiąże się mnóstwo lokalnych zwyczajów, nieznanych u nas.

W Brazylii na przykład mieszkańcy ubierają się na biało. Wierzą, że dzięki temu w Nowym Roku czekać ich będzie mnóstwo szczęścia i same wspaniałe momenty. Na plaży Copacabana w Rio de Janeiro odbywa się huczna zabawa – to prawdopodobnie najhuczniejsza impreza sylwestrowa na świecie! Jej nieodłącznym elementem są tradycyjne tańce, zwane candomble.

Hiszpanie z kolei zjadają o północy 12 winogron (wypowiadając jednocześnie 12 życzeń na nadchodzące 12 miesięcy). Wierzą, że jeśli ktoś nie będzie przestrzegać tej tradycji, czeka go wiele niepowodzeń.

W Wielkiej Brytanii największa impreza sylwestrowa odbywa się w Londynie na Trafalgar Square (choć wielu Brytyjczyków preferuje spotkania w gronie znajomych w domu lub w lokalu). Dzwony znanego wszystkim zegara Big Ben odmierzają ostatnie chwile przed nadejściem Nowego Roku. O północy rozpoczyna się przepiękny pokaz sztucznych ogni, robiący niemałe wrażenie na zebranych.

W Stanach Zjednoczonych o tym, kiedy rozpoczyna się Nowy Rok, decyduje natomiast tak zwana Times Square Ball – kula, spuszczana z wysokiego masztu tuż przed nadejściem północy. Kiedy kula osiągnie najniższy poziom, można rozpocząć świętowanie Nowego Roku – właśnie nadszedł! Impreza w Nowym Jorku przyciąga mnóstwo mieszkańców i turystów odwiedzających to miasto niekiedy tylko po to, by przywitać kolejny rok przy Times Square.

W bardzo ciekawy sposób witają Nowy Rok mieszkańcy Chin. Już na początku grudnia rytualnie oczyszczają swoje domy ze złych duchów. Następnie wieszają w mieszkaniach ozdoby noworoczne. Zgodnie z chińską tradycją, ozdoby te są z reguły w kolorze czerwonym – podobnie jak lampiony, przy świetle których chińskie rodziny witają Nowy Rok.

Nadejście Nowego Roku świętuje się na całym świecie. Tradycja ta jest bardzo stara i sięga swoimi początkami starożytności. Już wówczas wykształciły się pierwsze zwyczaje związane z obchodami nadejścia Nowego Roku.

Warto spędzić Sylwestra w towarzystwie przyjaciół i bliskich, by złożyć sobie noworoczne życzenia i wejść w Nowy Rok z nadzieją na mnóstwo sukcesów i same dobre chwile.