Zyski spółki British Gas, która obsługuje ponad 11 milionów gospodarstw domowych w całej Wielkiej Brytanii, spadły o 26% w pierwszej połowie tego roku. Powodem ma być między innymi łagodna pogoda!
British Gas traci pieniądze z powodu ciepłej pogody
Odnotowane zyski British Gas są niższe o 26% w porównaniu do zeszłego roku i wynoszą 265 milionów funtów. Właściciel spółki, grupa Centrica, poinformowała natomiast, że całkowity spadek zysków wynosi 35%. Jak poinformowano, przyczyną ma być stosunkowo ciepła i ładna pogoda w pierwszej połowie bieżącego roku.

Centrica poinformowała jednocześnie, że – jak wynika z analiz – statystyczne gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii ma zapłacić w tym roku rachunek za gaz niższy o 90 funtów od tego, jaki został wystawiony za poprzedni okres rozliczeniowy, tj. za rok 2013.

Centrica poinformowała, jak podaje portal BBC News, że zużycie gazu spadło o około 24% w związku ze sprzyjającą aurą. Dyrektor grupy, Sam Laidlaw, powiedział, że jednocześnie zima w Stanach Zjednoczonych była w tym roku bardzo długa i mroźna. Ze względu na to, że Centrica współpracuje z firmami amerykańskimi, musiała ponieść dodatkowe koszty systemowe, związane z tak nieprzyjazną pogodą w Stanach. To wpłynęło na zwiększenie strat spółki. Dyrektor podkreślił, że jedynie mieszkańcy Wysp mogą się cieszyć z tego, że zapłacą w tym roku rachunek niższy o 7% od poprzedniego. Laidlaw wyraził jednak nadzieję, że – jeśli prognozy się sprawdzą – w drugiej połowie roku oraz w kolejnym roku kalendarzowym spółce uda się odrobić straty, a jej pozycja ulegnie ponownej stabilizacji.

BBC przypomina, że opłaty za gaz zostały znacznie podniesione zeszłej jesieni – podwyższa wyniosła nieco ponad 9%. Uderzyło to w wiele gospodarstw domowych położonych w całej Wielkiej Brytanii. Centrica poinformowała jednak, że w tym roku nie przewiduje kolejnych podwyżek w związku z dużą konkurencją panującą na rynku. Konsumenci powinni bowiem pamiętać, że mogą zmienić dostawcę energii elektrycznej i gazu, jeśli uznają, że obecna taryfa jest dla nich niekorzystna. Centrica – gdyby chciała zdecydować się na podwyżki cen gazu w celu nadrobienia strat zysków w tym roku – mogłaby stracić wielu klientów. Groziłoby to nawet upadkiem spółki. Dlatego nowy dyrektor grupy, Iain Conn, który – jak podaje BBC News – przejmie kierownictwo spółki po Samie Laidlawie, będzie musiał stawić czoło poważnemu zadaniu postawienia grupy z powrotem na nogi.

Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłym roku grupa Centrica ostatecznie zdecyduje się jednak na podwyżki cen gazu.

BBC News informuje, że liczba klientów spółki powoli się stabilizuje, choć w drugim kwartale bieżącego roku odnotowano spadek o 1%. Wszystko wskazuje na to, że straty uda się odrobić.

Źródła: http://www.bbc.com, http://news.uk.msn.com