Historia Nocy Muzeów jest stosunkowo krótka – w tym roku wydarzenie będzie obchodzone w na całym świecie po raz 16. Pierwsza Lange Nacht der Museen (tak brzmiała oryginalna nazwa wydarzenia) została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Od tamtego czasu idea szerzy się nie tylko w samych Niemczech, lecz także w innych miastach Europy, ostatecznie obejmując swym zasięgiem nawet Filipiny czy Argentynę.
Wiele muzeów, galerii wystawowych i innych miejsc kulturalnych będzie otwartych w dniach 16-18 maja bieżącego roku po godzinach, także w nocy, by pokazać swoje zbiory w nieco innym klimacie. Dzięki temu wszyscy, którzy są zabiegani w ciągu dnia, będą mogli poznać, jakie skarby kryją muzea w ich mieście.
Warto wspomnieć, że podczas tego wyjątkowego wydarzenia wiele placówek organizuje eventy i pokazuje cenne, wspaniałe, rzadkie i bardzo ciekawe eksponaty, które normalnie są przechowywane głęboko w magazynie, schowane przed oczyma odwiedzających. Także wiele uczelni wyższych przygotowało z okazji Nocy Muzeów 2013 specjalne eksponaty (dotychczasowo dostępne tylko dla naukowców), by pokazać je szerszemu gronu odbiorców.
Noc Muzeów 2013 to także wspaniała okazja, by pokazać swoim dzieciom, jak interesujący może być świat nauki i sztuki. Wiele muzeów przygotowuje specjalne warsztaty dla najmłodszych, podczas których każde dziecko może stać się archeologiem lub koneserem sztuki. Co ciekawe, warsztaty archeologiczne organizowane są także dla osób powyżej 18 roku życia – tym razem w Yorku (DIG, St. Saviourgate).
Jak obiecują organizatorzy, podczas wydarzenia będzie można coś przekąsić, a także wypić. Wspaniała okazja do spędzenia wieczoru!
Wśród ciekawszych propozycji z całej Wielkiej Brytanii należy wymienić Thackray Museum z Leeds, w którym lekarze, głównie chirurdzy, pokażą na czym polega ich praca, przekażą ciekawostki ze świata medycyny, o których nie dowiemy się z encyklopedii zdrowia czy poradnika o właściwej diecie. Taka szansa może się więcej nie powtórzyć!
Oxforsdshire Museum w Woodstock przygotowało natomiast wyjątkowy, unikalny eksponat – wyglądającego jak prawdziwy megalozaura. Poza tym w muzeum można poznać fascynujące dzieje Ziemi, szczególnie z okresu, kiedy królowały na niej olbrzymie dinozaury.
Centrum obserwacji astronomicznych w Hailsham, korzystając z pomocy jednego z największych teleskopów w całej Europie, odkryje tajemnice nieskończonego kosmosu przed wszystkimi ciekawymi tego, co na niebie.
W Hull będzie można między innymi odwiedzić Theatre Collection, gdzie 16 maja będzie można poznać tajemnice duchów… na scenie teatralnej! Widzowie dowiedzą się, jak uzyskuje się wiarygodny efekt ducha na scenie, poza tym poznają niezwykle ciekawą historię zjaw teatralnych. Uniwersytet w Hull także zaangażuje się w akcję, przedstawiając część swojej kolekcji, w tym żarzące się kamienie czy rozmaite skarby.
Aby wziąć udział w większości wydarzeń należy dokonać wcześniejszej rezerwacji – więcej informacji znajduje się zwykle na stronach poszczególnych muzeów. Warto skorzystać z możliwości, które oferuje jedyna taka noc w roku!