Rząd ogłosił rozpoczęcie walki z osobami trwale przebywającymi na zasiłkach dla bezrobotnych – pisze portal emito.net. David Cameron zapowiada największą rewolucję w systemie świadczeń socjalnych od momentu jego wprowadzenia.

image127.jpg

Ponad 5 milionów osób mieszkających w Wielkiej Brytanii korzysta z zasiłków dla bezrobotnych. 1.4 miliona żyje z nich od prawie 10 lat.

„Nasze reformy zakończą absurdalny system, w którym ludzie bardzo często są nagradzani za złe decyzje, natomiast ci, którzy starają się zapewnić swoim rodzinom lepsze warunki życia są karani” – powiedział Iain Duncan Smith, Minister Pracy i Emerytur w wywiadzie dla BBC.

Reforma zakłada, że dotychczasowe świadczenia wypłacane zarówno bezrobotnym, jak i tym o niskich dochodach, np. Jobseeker’s Allowance, Income Support czy Housing Benefit, zostaną połączone w jeden zasiłek. Rząd nie ujawnił jednak jakie dokładnie dopłaty zostaną w nim uwzględnione. Obiecuje jednak, że osoby pracujące na każdym zarobionym funcie otrzymają o 35 pensów więcej niż ci żyjący z zasiłków.

Krytycy obawiają się, że na brytyjskim rynku nie wystarczy miejsc pracy. Instytut Adama Smitha zgadza się, że jest to krok, który ograniczy uzależnienie społeczeństwa od zasiłków, ale jednocześnie obawia się, że stale podnoszona stawka płacy minimalnej stanowić będzie problem dla pracodawców, którzy mieliby zatrudnić osoby z najmniejszym doświadczeniem.

źródło: emito.net