Ostatnie lata to czas intensywnego rozwoju gospodarczego dla Wielkiej Brytanii i nie tylko. Dane statystyczne zebrane przez Rząd Brytyjski pokazują, że bardzo dużą rolę w procesie odnowy gospodarczej kraju odegrali i nadal odgrywają zagraniczni inwestorzy.
Zagraniczni inwestorzy odbudują gospodarkę Wielkiej Brytanii
Rozwija się nie tylko Wielka Brytania – wzrost PKB odnotowało wiele krajów Unii Europejskiej. Średni wzrost PKB we Wspólnocie wynosi jednak zaledwie 0,4 procenta. Zaledwie, bo brytyjskie PKB wzrosło aż o 1,8 procenta, pozostawiając resztę krajów Unii daleko w tyle.

W raporcie przygotowanym przez ekspertów na zlecenie Rządu Wielkiej Brytanii wyraźnie zaznaczono, że niezwykle dużą rolę w procesie odnowy gospodarczej kraju odegrali zagraniczni inwestorzy. Liczba inwestycji zagranicznych w kraju wzrosła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o 8,3% i jest największa w Europie, i druga na świecie (tuż po Stanach Zjednoczonych)!

Specjaliści podali także, że najwięcej inwestycji w Wielkiej Brytanii powstaje dzięki kapitałowi europejskiemu (58%) i pochodzącemu ze Stanów Zjednoczonych (29%). Nie bez znaczenia są także inwestorzy pochodzący z Holandii (15%), Francji (8%) oraz Niemiec (7%).

Eksperci oszacowali również, że dzięki zagranicznym inwestycjom w Wielkiej Brytanii powstało co najmniej 66 tysięcy miejsc pracy tylko w ciągu ostatniego roku! Szczególnie dużą rolę w tym przypadku odegrały następujące państwa: Stany Zjednoczone, Japonia, Francja i Niemcy (w sumie 1773 projekty, które doprowadziły do powstania miejsc pracy). Zdecydowana większość inwestycji powstała w branży energetycznej i w infrastrukturze. Tak dobrego wyniku nie odnotowano od trzynastu lat!

Statystyki opublikowano przed rozpoczęciem mającego miejsce w Glasgow szczytu Commonwealth Games Business Summit, podczas którego ministrowie Wielkiej Brytanii rozmawiać będą o możliwościach dalszego rozwoju gospodarki kraju – mówi się, że dyskusja dotyczyć będzie nowych inwestycji o łącznej wartości 15 miliardów funtów. Premier Zjednoczonego Królestwa, David Cameron powiedział, że spotkanie będzie doskonałą okazją do rozmów na temat dalszego dynamicznego rozwoju gospodarczego kraju. Atmosfera przed szczytem, który rozpoczyna się w tym tygodniu, jest bardzo pozytywna. Pozostaje mieć nadzieję, że zostanie taką również po zakończeniu rozmów w Glasgow.

Najwięcej inwestycji powstałych dzięki udziałowi kapitału zagranicznego znaleźć można w Anglii. Szkocja, Walia i Irlandia Północna także uzyskały wysokie wyniki, o wiele wyższe od średniej.

Naczelny Sekretarz Skarbu Wielkiej Brytanii, Danny Alexander, powiedział, że infrastruktura drogowa o najwyższej jakości, z jaką mamy do czynienia na Wyspach, a także dobra sytuacja w przemyśle energetycznym i innych gałęziach gospodarki, to sytuacja korzystna dla obu stron – brytyjskiej i zagranicznej, dzięki której dostępne są środki pozwalające na dalsze wspomaganie rozwoju Wielkiej Brytanii. Zdaniem Sekretarza Skarbu, do najważniejszych inwestycji powstałych w ostatnim czasie na Wyspach, które zasługują na wymienienie, należą elektrownie wiatrowe: The Neart na Gaoithe w Fife oraz Moray Firth.

Stanowisko w sprawie danych zebranych przez ekspertów w raporcie zajął przewodniczący organizacji biznesowej w Wielkiej Brytanii – CBI, John Cridland. Powiedział on, że inwestycje w Wielkiej Brytanii rozwijają się pełną parą. Kraj bardzo dobrze radzi sobie z przyciąganiem zagranicznych inwestorów, którzy gotowi są wydawać pieniądze na nowe przedsięwzięcia zlokalizowane na Wyspach. Przewodniczący CBI zaznaczył również, że nie bez znaczenia jest powstawanie wielu nowych miejsc pracy. Dzięki temu z każda chwilą w Wielkiej Brytanii maleje bezrobocie. Te wszystkie czynniki w połączeniu ze sobą powodują, że można mówić o zrównoważonym rozwoju i odbudowie gospodarki Wielkiej Brytanii po kilku ostatnich, ciężkich latach kryzysu.

W raporcie przygotowanym na zlecenie Rządu Brytyjskiego napisano także kilka słów na temat prognozowanych trendów co do dalszego rozwoju gospodarki na Wyspach. Podkreślono, że Wielka Brytania zdecydowanie umocniła swoją pozycję na świecie. Dzięki temu można spodziewać się, że w najbliższym czasie nadal pozostanie jednym z najchętniej wybieranych przez zagranicznych inwestorów państw. Eksperci szacują, że wzrost ekonomiczny kraju utrzyma się w ciągu najbliższych kilku miesięcy na poziomie 2,5-3%, przyciągając zagraniczny kapitał z dużą skutecznością.

Infrastruktura drogowa i przemysł energetyczny to nie jedyne dziedziny, w których można spotkać najwięcej kapitału zagranicznego. Inwestorzy decydują się także na finansowanie projektów z dziedziny opieki zdrowotnej, branży IT i inżynieryjnej. Niektóre z projektów dotyczą również biotechnologii i farmacji, usług finansowych, usług dla biznesu, mediów czy przemysłu samochodowego.

Trzeba zaznaczyć także, że Wielka Brytania stara się robić wszystko, co jest możliwe, by przyciągnąć do siebie inwestorów z zagranicznym kapitałem. Z tego powodu rząd organizuje programy, które mają za zadanie wzbudzić konkurencję wśród młodych przedsiębiorców z całego świata. Ich zadaniem jest przedstawienie pomysłu na biznes. Jeśli zaprezentowana propozycja spotka się z uznaniem, jej autor ma szansę na pomoc ze strony Rządu Brytyjskiego. W ten sposób państwo przyczynia się do powstania tak zwanej sytuacji „win-win”, w której obie strony zyskują.

Źródło: https://www.gov.uk/