Jakiś czas temu pisaliśmy o wielkim powrocie supermarketów sieci Netto na brytyjski rynek, w tym do naszego miasta. Teraz jest już jasne — po zaledwie kilku miesiącach od otwarcia supermarkety zostaną zamknięte!

Wielki powrót Netto na brytyjski rynek nastąpił w 2014 roku. Możliwy był dzięki temu, że właściciel sieci Netto, Dansk Supermarked, wszedł w spółkę z Sainsbury’s i utworzył pierwszy po krótkiej przerwie market Netto w Wielkiej Brytanii.

Teraz, po dwóch latach współpracy,  Sainsbury’s wycofuje się z umowy z Dansk Supermarked. Oznacza to, że wszystkie z 16 supermarketów znajdujących się w Yorkshire oraz North West sieci Netto zostaną zamknięte.

Sainsbury’s podaje, że  powodem takiej decyzji był wynik analizy sprzedaży Netto, a także zmiany zachodzące na brytyjskim rynku sprzedaży detalicznej.

Eksperci podkreślają,  że decyzja o zerwaniu współpracy pomiędzy Sainsbury’s i Dansk Supermarked była koniecznością. „Nawet z pomocą Sainsbury’s Netto nie mogło stawić czoła konkurencji ze strony takich gigantów, jak Aldi czy Lidl” — powiedział ekspert Fraser McKevittdla mirror.co.uk.

Szef Sainsbury’s, Mike Coupe  powiedział, że Netto powinno ekspandować i rozwijać się w coraz szybszym tempie, żeby przynosić zyski  w dłuższej perspektywie. Jego zdaniem wymaga to jednak wielu inwestycji. A warunki rynkowe nie są w tej chwili sprzyjające.

Wartość  Netto na Wyspach wynosiła 20 milionów funtów. Po decyzji Sainsbury’s spadła niemal do zera. A sieć będzie musiała jeszcze pokryć koszty związane z rezygnacją.

Netto wycofuje się z Wielkiej Brytanii już po raz drugi. W 2010 roku zamknięto o wiele więcej sklepów należących do tej sieci, niż teraz.

Obecnie do likwidacji przeznaczono wszystkie 16 sklepów, w tym sklepy w dzielnicy Bransholme i w Hedon. Likwidacja supermarketów, którą zaplanowano ostatecznie na sierpień, oznacza, że prawie pół tysiąca osób zatrudnionych we wszystkich sklepach Netto straci zatrudnienie.

Z powodu likwidacji supermarketów, w Hull zorganizowano olbrzymie wyprzedaże w obu sklepach sieci Netto.