Fish and chips, czyli ryba w panierce podawana z frytkami, to jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dań Wielkiej Brytanii. Gdzie w Hull udać się na najlepszą rybkę podpowiadają użytkownicy TripAdvisor.

Chociaż kojarzy się nam z fast-foodem, fish and chips to danie, którego tradycja sięga aż XIX wieku. To właśnie wtedy rozwój rybołówstwa w połączeniu z rozwojem kolei sprawiły, że było więcej towaru, który szybko można było rozwieźć po całym kraju. Innymi słowy, ceny ryb znacznie spadły. Tak jak dziś, ryba z frytkami często była traktowana jako danie na wynos – zamiast w styropianowe opakowanie rybę pakowano bezpośrednio w gazetę. Tradycyjnie panieruje się dorsza lub łupacza, a frytki skrapia octem słodowym.

W Hull jest co najmniej kilkanaście godnych polecenie chippie, czy restauracji, w których podaję fish and chips.

 1. East Park Chippy, Holderness Road – restauracja, którą klienci zgodnym chórem okrzyknęli królem wśród barów podający fish and chips. Jeden z zadowolonych klientów stwierdził nawet „Podobnie jak Colonel Sanders i Coca-Cola, ta knajpa ma chyba swój własny sekretny przepis”.
 2. A&M Fisheries, Hessle Road – klienci podkreślają wysoką jakość zarówno jedzenia, jak i obsługi. „Na pewno tu wrócimy” – zapewnia Jayne S.
 3. J’s Fishbar and Restaurant, King Edward Street – ten lokal wyróżnia się nie tylko smakowitą rybą i frytkami, ale także atmosferą: „To nie kolejna chippy, ale urocza restauracja” – zapewnia jeden z użytkowników portalu TripAdvisor.
 4. Frydays, Hull Road, Anlaby – fish and chips warte grzechu, a przynajmniej dużych poświęceń. Jedna z zadowolonych klientek zabrała porcję dania na wynos – aż 70 mil do Chesterfield. Redakcja nie wie, czy ryba została dowieziona na miejsce nieskonsumowana.
 5. Cottingham Fisheries, King Street, Cottingham to rodzinny interes z pysznym jedzeniem i przytulną atmosferą. Philipdiane, która recenzowała lokal, mówi, że wracała do niego wielokrotnie i dodaje: „Ta restauracja jest prowadzona przez fantastycznych ludzi, którzy naprawdę czerpią dumę z tego, co sprzedają”.
 6. Newton’s Traditional Fish & Chips, County Road South – według Bearimo, jednego z zadowolonych klientów, brak ochoty na powrót do lokalu przy County Road South jest oznaką słabego zdrowia psychicznego.
 7. The Friary, Whitefriargate – tutaj na uwagę zasługują usmażone do perfekcji ziemniaki oraz ryba, która „w ogóle nie była tłusta”.
 8. Frydays, Hallgate, Cottingham – Hoodfors rekomenduje to chippy, w którym rybę można zjeść już za 3 funty, ale dodaje, że jest tu bardzo tłoczno w każdy piątek wieczorem.
 9. Bob Carver’s, Trinity House Lane – to jedno z najpopularniejszych miejsc w Hull doczekało się na TripAdvisor tej rozwiniętej opinii: „Tradycyjny wystrój, ciepła i przyjacielska obsługa w połączeniu z wyśmienitą rybą i frytkami przypomina nam, jakie fish and chips powinno być. Całym sercem możemy polecić tą restaurację”.
 10. Kingfisher Fish and Chips, Spring Bank West – mały lokal z wielką kuchnią – tak w skrócie można opisać to chippy, które od lat cieszy się sympatią lokalnych mieszkańców.
 11. Funky Fish, Beverley Road to knajpka, w której użytkownik Blimey poczuł się jak u siebie w domu. „Znacie to uczucie? Kiedy wchodzi się do jakiegoś miejsca, a pracujący tam ludzie sprawiają, że czujesz się u siebie?” mówi.
 12. Goldenfry, Savile Street to ostatnia już pozycja na naszej liście. Dla Poshlad`a to miłe miejsce z bogatym menu, szybką obsługą i dużymi porcjami.