Wyprawa do średniowiecznego Hull – Międzynarodowy Dzień Hanzy

Marta Jabłońska | 08.05.2017 | Festiwale


Już po raz drugi w naszym mieście odbędzie się International Hanse Day, czyli Międzynarodowy Dzień Hanzy. Impreza skierowana do rodzin odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 maja, w godzinach od 10.00 do 16.00, miejsce: High Street.

Dla tych, którzy nie do końca wiedzą, co oznacza słowo „Hanza”, kilka słów wyjaśnienia: HANZA (grupa) to związek miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta należące do związku popierały się na polu ekonomicznym, utrudniając pracę kupcom z miast nienależących do związku, jednocześnie zaś stwarzały realną siłę polityczną, a niekiedy i wojskową. Miasto Hull, jako jedno z pięciu miast w średniowiecznej Anglii, nie należało bezpośrednio do Hanzy, a do tzw. Kantorów, czyli miast będących zagranicznymi punktami handlowymi Związku, handlując przede wszystkim wełną, solą i tkaninami. Bywały dni, że do Hull przybijało kilkanaście statków z drewnem, płótnami, futrami, żelazem i lnem. Na starówce Hull nadal widoczne są ślady z epoki średniowiecza.

Podczas tegorocznej imprezy goście będą mogli pospacerować po przekształconej w ulicę sprzed 600 lat High Street. Zobaczą, jak wygląda rozładunek statku i jak handlowcy próbują sprzedawać swoje towary. Poznają pracę garncarza, kowala, alchemika czy fryzjera.

Będzie można również poznać „od kuchni” pracę średniowiecznego piekarza, wytwórcy świec czy tkacza sieci. Goście będą mogli wybić własną średniowieczną monetę, a także pooglądać występy błazna Peterkina the Fool. Nowością w tym roku będzie mini farma, na której goście dowiedzą się, jakie zwierzęta hodowano kilkaset lat temu. Dla dzieci to nie lada gratka – pogłaskać małe owieczki czy cielątka.

Na miejscu nie zabraknie atrakcji dla dzieci, a także stoisk z jedzeniem, piciem i lokalnym rękodziełem. Wszystko okraszone średniowieczną muzyką, tańcami i zabawami.

Chcesz na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało życie 600 lat temu? Przyjdź do centrum na Międzynarodowy Dzień Hanzy! Na pewno warto!

ilość wszystkich wyświetleń: 1242, dzisiaj: 0

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Kategorie Wydarzeń

Archiwum Wydarzeń