Krótka Historia Traktorów po Ukraińsku w teatrze w Hull

dominika | 13.09.2017


Reżyser Teatru Hull Truck, Mark Babych, wyruszył w podróż do przeszłości odkrywając tajemnice historii swojej rodziny, w ramach przygotowań do światowej premiery sztuki pt. Krótka Historia Traktorów po Ukraińsku. Najnowsza produkcja przedstawia historię współczesnej ukraińskiej rodziny, której udało się wyemigrować do Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej.

Opowieść ta jest bliska sercu Marka, syna emigrantów ukraińskich, którzy przyjechali do Anglii w latach 40. Rodzina Babychów, podobnie jak ponad 2 milliony innych Ukraińców, została deportowana na Wyspy z niemieckiego obozu pracy pod koniec wojny. Zanim jednak tu trafiła, doświadczyła lat Wielkiego Głodu oraz orkutnego, stalinowskiego prześladowania. W roku 1943 hitlerowskie wojsko po najeździe na Ukrainę, obiecało mieszkańcom bezpieczną ucieczkę do Niemiec oraz pobyt w obozie dla uchodźców. Jak się szybko okazało, był to niestey obóz pracy.

Pod koniec wojny do obozu zawitało Brytyjskie Wojsko w asyście Armii Czerwonej, która nalegała, żeby wszyscy Ukraińcy byli z powrotem deportowani na teren ZSRR. W strachu przed przesiedleniem i represjami ze strony Stalina, rodzice Marka podali polskie miasto Dubno jako miesce urodzenia i dzieki temu niewinnemu kłamstwu przedostali się do Wielkiej Brytanii.

Mark Babych, reżyser artystyczny w Teatrze Hull Truck, wyjaśnia:

Krótka Historia Traktorów po Ukraińsku jest dla mnie bardzo osobista. Wiele aspektów z książki Mariny przypomina mi historie wspominane w domu, którymi z wiekiem byłem coraz bardziej zainteresowany. Wychowałem się z dala od Ukrainy i jej kultury. Tu po prostu prowadziłem normalne życie, jednak gdzieś głęboko ciągnęło mnie do korzeni – muzyki, pieśni, tańca i historii.

Jak młody człowiek nie rozumiałem powagi sytuacji, w którą wplątana była moja rodzina – nikt o tym nie mówił. Dziś, znając tę tragiczną historię, wcale im się nie dziwię. Najbardziej utożsamiam sie z postacią Nadezhdy, która wraz z rozwojem akcji, dowiaduje się więcej na temat poświęcenia i odwagi jej rodaków.

Krótka Historia Traktorów po Ukraińsku, sztuka w reżyserii Marka Babycha, oparta jest na bestsellerze Mariny Lewyckiej, w adaptacji Taniki Gupty, laureatki wielu nagród literackich.

Chory z miłosci dziadek. Wojna pomiędzy dwoma córkami. Dramat współczesnej rodziny, którego nie można przegapić.

Osiemdziosięcioczteroletni Nikolai, stary ukraiński inżynier i miłośnik hisotrii traktrów, zakochał się w trzydziestosześcioletniej Valentinie. Jest zdecydowany poślubić młodą rodaczkę i zostać ponownie ojcem!

Bilety dostępne:
Hull Truck Theatre, 50 Ferensway, Hull, East Riding of Yorkshire, HU2 8LB
01482 323638
www.hulltruck.co.uk

UWAGA! Pierwsza noc jest objęta promocją, można zapłacić ile się chce – od £1.

ilość wszystkich wyświetleń: 639, dzisiaj: 0

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Kategorie Wydarzeń

Archiwum Wydarzeń