Edukacja

Kursy języka angielskiego dla dorosłych (ESOL) w Hull

Marta Jabłońska | 05.03.2016 | Edukacja

Zainteresowanie kursami języka angielskiego wśród Polonii jest cały czas ogromne. Kto chce się uczyć angielskiego? Na pewno ci, którzy dopiero co rozpoczęli swą przygodę na emigracji i zdali sobie sprawę, że bez podstawowej znajomości języka angielskiego nie są w stanie poradzić sobie z najbardziej prozaicznym sprawami. Wynajem mieszkania, poszukiwanie pracy, czy nawet założenie konta bankowego to wyzwanie. Nie zawsze można... Czytaj dalej »

Dwujęzyczność. Nie daj się kryzysom – chwyć język za rogi!

Marta Jabłońska | 03.02.2016 | Edukacja

Kryzysy Niewątpliwie przychodzi taki moment w życiu dwujęzycznego dziecka, kiedy uświadamia sobie, jaką wartością jest posiadana przez niego umiejętność komunikowania się w dwóch językach. Zwykle ma to miejsce w sytuacjach, gdy dzieci spotykają się z rówieśnikami z kraju pochodzenia rodziców. Ta świadomość ogromnie podnosi samoocenę dziecka. Jest to też wspaniały moment dla nas, rodziców. Warto się do niego odwołać w... Czytaj dalej »

Język mniejszości – dajmy mu szansę!

Marta Jabłońska | 27.01.2016 | Edukacja

Dziecko rozpoczynając edukację szkolną a czasem już wcześniej - jeśli np. spędza w przedszkolu więcej czasu - przebywa w angielskojęzycznej grupie osób przez wiele godzin w ciągu dnia. Jest to sytuacja, kiedy siła oddziaływania innego sposobu wyrażania się ma ogromny wpływ na dziecko. Ono nie tylko słucha wypowiedzi w drugim języku, ale także jest zachęcane przez dorosłych i rówieśników do... Czytaj dalej »

Tylko po polsku? Wahania rodziców dzieci dwujęzycznych

Marta Jabłońska | 20.01.2016 | Edukacja

Czasem można spotkać się z obawą, czy pozbawiając dziecko kontaktu z drugim językiem nie skazujemy go na późniejsze kłopoty, związane z trudną adaptacją w przedszkolu czy w szkole. Doświadczenie mojej rodziny pokazuje, że dzieci wspaniale wybrnęły z tej zawiłej językowo sytuacji. Niektórym było łatwiej, innym trudniej, lecz jako trzylatki nie mówiące w ogóle po angielsku, były w stanie pokonać przeszkody... Czytaj dalej »

Jak wspomagać rozwój dwujęzyczności?

Marta Jabłońska | 14.01.2016 | Edukacja

Jak wspomóc rozwój dwujęzyczności naszych dzieci? Przyjrzymy się, jak ważne dla rozwoju ich umiejętności językowych są: wspólne rozmowy i głośne czytanie. Komunikacja w rodzinie Nade wszystko dbajmy od samego początku o właściwe kształtowanie się w umyśle dziecka naszego języka. Jesteśmy Polakami? Mówmy do dzieci tylko po polsku i pamiętajmy, że to my dajemy im wzór języka polskiego. Wtrącanie pojedynczych obcych... Czytaj dalej »

Czy nasze dzieci będą dwujęzyczne?

Marta Jabłońska | 06.01.2016 | Edukacja

Zapraszamy na cykl artykułów dotyczących dwujęzyczności dzieci, napisanych przez Agatę Jenner, matkę czwórki dzieci, pedagoga, nauczycielkę nauczania wczesnoszkolnego. W każdą środę pojawiać się będą kolejne artykuły związane z tym tematem. Czy nasze dzieci będą dwujęzyczne? Jesteśmy polską rodziną mieszkającą w Anglii. Wśród naszych czworga dzieci są zarówno takie, które przyjechały z nami jako kilkumiesięczne lub kilkuletnie maluchy jak i takie,... Czytaj dalej »

Edukacja dla dwulatków. Zapewnij dziecku dobry start!

Arkadiusz Lorenc | 28.03.2015 | Edukacja

Rodzice dwulatków mogą skorzystać z oferty bezpłatnej wczesnej edukacji dla ich dzieci. Wiele polskich rodzin już się na to zdecydowało! Przeczytaj, dlaczego warto to zrobić. (więcej…)

Praca i edukacja a niepełnosprawność

Arkadiusz Lorenc | 09.02.2015 | Praca, Zdrowie, Edukacja, Prawo

W każdej chwili może się zdarzyć, że staniemy się niepełnosprawni. W niektórych sytuacjach nasz stan zdrowia będzie nam uniemożliwiać dalsze wykonywanie dotychczasowej pracy. Możemy także spotkać się z dyskryminacją ze strony pracodawcy. Co zrobić w takiej sytuacji? Pracodawca nie może dyskryminować nikogo ze względu na jego niepełnosprawność. Każda osoba niepełnosprawna chroniona jest prawnie dokumentem Equality Act 2010, który obejmuje takie... Czytaj dalej »

Szkoła w Wielkiej Brytanii – część druga

Marta Jabłońska | 29.08.2014 | Edukacja

W poprzednim materiale umieściliśmy kilka wskazówek dotyczących tego, co zrobić, by dziecko czuło się dobrze w nowej szkole. Napisaliśmy też ogólnie o systemie edukacji w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj prezentujemy wskazówki dotyczące wyboru placówki edukacyjnej dla naszego dziecka. W wielu sytuacjach dzieci osób wyjeżdżających za granicę muszą od razu trafić do nowej szkoły - nie ma czasu na wybór właściwej placówki,... Czytaj dalej »

Szkoła w Wielkiej Brytanii – część pierwsza

Marta Jabłońska | 28.08.2014 | Edukacja

Zbliża się rok szkolny. Wielu rodziców posyła w tym czasie swoje dzieci do szkoły. Przedstawiamy dwuczęściowy poradnik, z którego dowiesz się między innymi, jak wygląda system edukacji w Wielkiej Brytanii oraz jak wybrać szkołę dla swojej pociechy. System szkolnictwa w Wielkiej Brytanii bardzo różni się od tego, który znamy z Polski. Dlatego warto poświęcić kilka słów na jego omówienie -... Czytaj dalej »

Strona 1 z 31 2 3

Kategorie