Dziecko

Zapomoga macierzyńska (Maternity Allowance)

Marta Jabłońska | 28.02.2016 | Dziecko

Jeśli oczekujesz narodzin dziecka lub już je urodziłaś, a nie kwalifikujesz się do pobierania ustawowego zasiłku macierzyńskiego (Statutory Maternity Pay - SMP), prawdopodobnie spełniasz kryteria otrzymywania zapomogi macierzyńskiej (Maternity Allowance). Kto jest uprawniony do pobierania MA? Osoby pracujące, lecz nie kwalifikujące się do otrzymywania ustawowego zasiłku macierzyńskiego (SMP). Osoby prowadzące własną działalność (samozatrudnione) i opłacające składki na ubezpieczenie społeczne National... Czytaj dalej »

Urlop macierzyński w UK

Marta Jabłońska | 22.02.2016 | Dziecko

W Wielkiej Brytanii kobiety w ciąży oraz młode matki mogą przejść, podobnie jak w Polsce, na urlop macierzyński. Poniżej radzimy, jak się o niego starać i podpowiadamy, komu on przysługuje. Pamiętaj, że Polacy mają te same prawa co inni członkowie Europejskiego Obszaru Ekonomicznego. Do przebywania na urlopie macierzyńskim kwalifikuje się każda kobieta, która posiada status osoby zatrudnionej, co w praktyce... Czytaj dalej »

Pomoc socjalna w Wielkiej Brytanii

Marta Jabłońska | 15.02.2016 | Dziecko

Poza zasiłkami Income Based Benefits (o których pisaliśmy tutaj), rodziny o niskim dochodzie mogą ubiegać się także o granty oraz pożyczki miejskie. Są to pieniądze przeznaczone na jednorazowe duże wydatki i sytuacje wyjątkowe. Ponadto, lokalne władze zapewniają także pomoc w opłacaniu rachunków za mieszkanie. Granty oraz pożyczki z Social Fund są uzależnione od wysokości dochodu rodziny, posiadania oszczędności itp. Każda... Czytaj dalej »

Income-based benefits w UK – zasiłki na dziecko dla rodzin o niskim dochodzie

Marta Jabłońska | 08.02.2016 | Dziecko

Income-Based Benefits to finansowe wsparcie od państwa, które jest wypłacane jedynie osobom mającym niski dochód miesięczny. Zasiłki mają pomóc w przygotowaniu się na narodziny dziecka oraz w jego wychowaniu. Można ubiegać się o kilka zasiłków jednocześnie. Od kwietnia 2013 r. Income-Based Benefits jest stopniowo zastępowany przez Universal Credit – niektóre świadczenia pozostaną bez zmian, inne zostaną usunięte. Wprowadzony zostanie również... Czytaj dalej »

Tax Credits w Wielkiej Brytanii

Marta Jabłońska | 01.02.2016 | Dziecko

Zasiłki Tax Credits to kolejne zasiłki skierowane do osób o niskich dochodach. Wyróżniamy dwa rodzaje Tax Credits: Child Tax Credit oraz Working Tax Credit. Od października 2013 roku oba zasiłki są stopniowo zastępowane przez Universal Credit. Lista miast, w których wprowadzono Universal Credit znajduje się tutaj. Child Tax Credit Ten zasiłek jest wypłacany zarówno tym rodzicom, którzy pracują, jak i... Czytaj dalej »

Zasiłki Health Benefits w Wielkiej Brytanii

Marta Jabłońska | 25.01.2016 | Dziecko

Wszystkie kobiety w ciąży, młode matki oraz ich dzieci mają dostęp do darmowych recept oraz opieki dentystycznej. Rodziny o niskich dochodach mają ponadto dostęp do Health Benefits, czyli pomocy finansowej związanej z prowadzeniem zdrowego trybu życia czy opłat za leczenie – jak informuje portal www.maternityaction.org.uk. Healthy Start Jest to pomoc polegająca na wręczaniu bonów (voucherów) na witaminy i zdrową żywność... Czytaj dalej »

Redundancy w UK, czyli likwidacja etatu kobiety w ciąży

Marta Jabłońska | 17.01.2016 | Dziecko

Istnieją sytuacje, w których pracodawca może cię zwolnić mimo tego, że jesteś w ciąży lub na urlopie macierzyńskim. Jeśli jednak twoja ciąża jest głównym powodem zwolnienia, to dochodzi do dyskryminacji na tle płci – jak podaje portal www.maternityaction.org.uk. Istnieją dokładnie trzy sytuacje, w których możesz stracić pracę będąc w ciąży lub przebywając na urlopie macierzyńskim. Są to: czasowe lub stałe... Czytaj dalej »

Choroba a ciąża i zasiłek macierzyński w UK

Marta Jabłońska | 10.01.2016 | Dziecko

W czasie urlopu macierzyńskiego (Maternity Leave) może oczywiście zdarzyć się, że zachorujesz. Na podstawie materiałów przygotowanych przez www.maternityaction.org.uk wyjaśniamy, jak zgodnie z przepisami wziąć urlop zdrowotny. Twoje prawo do zwolnienia zdrowotnego oraz pensji chorobowej zależą w dużej mierze od tego, czy jesteś w ciąży, czy już urodziłaś dziecko. Gdy jesteś chora w ciąży, a nadal pracujesz Jeżeli jesteś w ciąży... Czytaj dalej »

Dyskryminacja w trakcie urlopu macierzyńskiego (Maternity Leave) w UK

Marta Jabłońska | 03.01.2016 | Dziecko

Podobnie jak w czasie ciąży, tak w trakcie urlopu macierzyńskiego (Maternity Leave) jesteś chroniona przed dyskryminacją na tle płci. Oznacza to, że pracodawca nie może cię zwolnić z powodu urodzenia dziecka. Ochrona przed dyskryminacją nie oznacza, że pracodawca w ogóle nie może cię zwolnić, jeśli np. dopuścisz się poważnego naruszenia swoich obowiązków. Tak samo ma prawo zlikwidować twoje stanowisko zaraz... Czytaj dalej »

Dwulatki do przedszkoli

Arkadiusz Lorenc | 17.03.2015 | Dziecko

Brytyjskie Ministerstwo Oświaty (Department for Education) umożliwia rodzicom dwulatków skorzystanie z bezpłatnej edukacji. W jaki sposób starać się o wzięcie udziału w programie i dlaczego w ogóle warto o tym pomyśleć? Na czym to polega W ramach programu rodziny mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanego i  zarejestrowanego opiekuna (childmindera). Mogą także posłać dziecko do przedszkola lub odpowiedniego ośrodka dla dzieci. Dziecku... Czytaj dalej »

Strona 1 z 41 2 3 4

Kategorie