Sprawdź, jak przygotować się na wyjazd wakacyjny, by nie zaskoczyła cię żadna niespodziewana sytuacja. Dowiedz się, gdzie powinieneś umieścić apteczkę i jak postępować w razie utraty przytomności, udaru, zachorowania. Bądź bezpieczny.

Numery alarmowe

Wielu z nas zapomina przed wyjazdem o zapisaniu w telefonie lokalnego numeru alarmowego. W większości krajów obowiązują różne numery na pogotowie – koniecznie sprawdź numer i zapisz go. Miej przy sobie także rozmówki, jeśli będziesz potrzebować wezwać pomoc w nieznanym ci języku.

Warto w telefonie zapisać też numer ICE – In Case of Emergency. Pod tym hasłem wpisz numer osoby, z którą służby połączą się, jeśli stracisz przytomność i trzeba będzie powiadomić o tym bliską ci osobę.

Samochód

Apteczka powinna znajdować się w zasięgu ręki – nie na tylnej szybie (może się nagrzać, co źle wpływa na leki znajdujące się w apteczce) i nie w bagażniku (trudno ją będzie wydostać, jeśli z tyłu uderzy w nas inny samochód).
Pamiętaj, że pod żadnym pozorem, nawet na chwilę, nie wolno pozostawiać w zamkniętym samochodzie dzieci ani zwierząt.

Samolot

Jeśli lecisz na długiej trasie, regularnie wstawaj z fotela i rozciągaj się, spaceruj po pokładzie. Zakrzepica rozwinięta wskutek długiego pozostawania w jednej pozycji może spowodować śmierć! Możesz połknąć tabletkę aspiryny przed wejściem na pokład – zapobiega ona powstawaniu skrzepów.

Ze względu na ogrzewanie i suche powietrze w samolocie szybko możesz ulec odwodnieniu. Uzupełniaj płyny w miarę możliwości, prosząc stewardessy o dodatkowe napoje nawet poza czasem serwisu.

Omdlenia i udary

Koniecznie noś przy sobie butelkę zimnej wody, którą będziesz chłodzić się w gorące dni. Nie wychodź z hotelu bez śniadania (spadek cukru może wywołać omdlenie).

Unikaj pozostawania na słońcu w okolicy południa, zawsze noś czapkę lub kapelusz, chroniące przed przegrzaniem głowy.  Osłaniaj również kark i klatkę piersiową.

W razie podejrzenia wystąpienia udaru słonecznego pilnie zadzwoń po pomoc.