Wharram Percy to jedna z największych i najlepiej zachowanych średniowiecznych wiosek w Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, że turyści z całego kraju chętnie wybierają się w te okolice.

Przez kilkadziesiąt lat historia Wharram Percy fascynowała archeologów. Zastanawiali się, jak wyglądało życie w tej średniowiecznej osadzie i co spowodowało, że ostatecznie wioska została całkowicie opuszczona. Dopiero nowoczesne technologie pozwoliły znaleźć odpowiedzi na przynajmniej część z tych pytań.

Historia Wharram Percy

Wioska położona w dolinie Yorkshire Wolds była zamieszkana bez przerwy przez około 600 lat. Pierwsi osadnicy pojawili się tutaj w okolicy IX lub X wieku, ale czas najbardziej dynamicznego rozwoju wioski przypadł na czas między XII a XIV stuleciem. To wtedy członkowie szlacheckiego rodu Percy zamieszkiwali w tej okolicy.

Dzięki temu, że ród był zamożny, a jego wpływy szczególnie w XII wieku nieustannie wzrastały, właściciele wioski byli w stanie wybudować wiele nowych domów, w których zamieszkali chłopi.

Początkowo jednak rodzina Percy musiała dzielić się prawami do wioski. Dopiero w 1254 roku Henry Chamberlain przekazał wszystkie prawa do osady Peterowi Percy, czyniąc go całkowitym właścicielem Wharram. Historycy są zdania, że nazwa Wharram Percy powstała krótko po tym wydarzeniu.

W XIV stuleciu nadeszły dla Wharram Percy bardzo trudne czasy nie tylko dla osady, ale także dla samej rodziny Percy. Ówczesny właściciel wioski nie pozostawił po sobie męskiego potomka. Najazdy Szkotów spowodowały straty materialne w okolicy. Ponadto część położonych wokół Wharram Percy pól przestała być uprawiana i leżała odłogiem, a oba tutejsze młyny przestały działać.

Liczba mieszkańców osady zaczęła gwałtownie spadać. Ostatecznie epidemia dżumy, która nawiedziła Wielką Brytanię w XIV wieku, spowodowała, że Wharram Percy zamieszkiwało już tylko około 45 mieszkańców.

W późniejszych stuleciach wioska zmieniła właścicieli i przeszła w ręce rodziny Hylton. Hyltonowie zajęli się jednak głównie hodowlą owiec. Przynosiło to zdecydowanie większe zyski niż uprawa zbóż.

W XVI wieku Hyltonowie zmusili ostatnich mieszkańców Wharram Percy do wyprowadzki. Część budynków zrównano z ziemią, a na ich miejscu stworzono pastwiska.

Wybierasz się na spacer po Wharram Percy? Praktyczne wskazówki

Droga z parkingu do wioski ma około kilometr długości i jest kamienista, a miejscami także błotnista. Nie nadaje się dla wózków inwalidzkich ani dziecięcych! Zabierz ze sobą wygodne obuwie!

Psy mile widziane — pod warunkiem, że znajdują się na smyczy.

Należy spodziewać się, że na ścieżce pojawiają się zwierzęta pasterskie.

Wharram Percy znajduje się w odległości około 50 km na północ od Hull.

Więcej informacji na temat Wharram Percy znajdziesz tutaj.