Poza zasiłkami Income Based Benefits (o których pisaliśmy tutaj), rodziny o niskim dochodzie mogą ubiegać się także o granty oraz pożyczki miejskie. Są to pieniądze przeznaczone na jednorazowe duże wydatki i sytuacje wyjątkowe. Ponadto, lokalne władze zapewniają także pomoc w opłacaniu rachunków za mieszkanie.

Granty oraz pożyczki z Social Fund są uzależnione od wysokości dochodu rodziny, posiadania oszczędności itp. Każda sytuacja jest inna, w razie wątpliwości najlepiej więc zgłosić się do lokalnego biura Jobcentre Plus, tam też należy poprosić o odpowiedni formularz. Pieniądze z Social Fund trzeba przeznaczyć na jednorazowe większe wydatki, takie jak np. konieczność kupienia nowych mebli i ubrań w związku z przyjściem na świat dziecka.

Community Care Grant

Jest to jednorazowy zastrzyk gotówki, którego nie trzeba spłacać. Aby zakwalifikować się do jego otrzymania należy: otrzymywać Income Support, income-based Jobseeker`s Allowance, income-related Employment Support Allowence albo Pension Credit. Ponadto, nie można było występować z podobną prośbą przez ostatnie 26 tygodni oraz jako przyczynę należy podać jeden z powodów wymienionych na specjalnej liście. Taką sytuacją może być np. przeprowadzka do nowego lokalu w obrębie lokalnej społeczności.

Zanim złożysz podanie o Community Care Grant, upewnij się, czy na pewno ci przysługuje, a podany na formularzu powód jest wystarczająco dobry. Jeżeli dostaniesz odpowiedź odmowną, nie będziesz móc wystąpić z kolejną prośbą przez następne 26 tygodni.

Osoba odpowiedzialna za podjęcie decyzji będzie musiała wziąć pod uwagę nie tylko twoje rzeczywiste potrzeby i dochody, ale również budżet na zasiłki w danej okolicy.

Budgeting Loan i Crisis Loan

Budgeting Loan to nieoprocentowana pożyczka udzielana przez Jobcentre Plus, która ma służyć pokryciu jednorazowych, większych wydatków. Aby ją otrzymać, należy spełniać takie same warunki jak przy Community Care Grant oraz wykazać się zdolnością do spłaty pożyczonych pieniędzy. Pracownik Jobcentre używa ustalonego wzoru do sprawdzenia, czy i ile pieniędzy ci się należy. Od października 2013 roku Budgeting Loans zostają stopniowo zastępowane przez Universal Credit.

Crisis Loans to również nieoprocentowane pożyczki, a pieniądze z nich muszą być przeznaczone na wyjscie z sytuacji awaryjnej, czyli zagrażającej życiu lub zdrowiu rodziny. Z tego powodu nie trzeba być beneficjentem żadnej pomocy socjalnej (jak w przypadku Budgeting Loans), ale należy wykazać zdolność spłaty długu. Decyzja w sprawie udzielenia pożyczki jest podejmowana jedynie na podstawie osądu pracownika Jobcentre Plus.

Crisis Loans zostały zlikwidowane w kwietniu 2013 roku. Zostały zastąpione przez Community Crisis Loan (CCLs), pomoc oferowaną przez lokalne władze. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Hull.

Pomoc przy opłacaniu mieszkania

Poza Jobcentre możesz ubiegać się o dofinansowanie także od władz lokalnych. Jeśli masz niskie dochody, miasto może ci pomóc w spłacaniu odsetek kredytu mieszkaniowego, opłacaniu czynszu lub płaceniu podatku miejskiego council tax.

Jeżeli otrzymujesz jedno z poniższych: Income Support, income-based Jobseeker’s Allowance, income-related Employment Support Allowance lub Pension Credit i masz kredyt na dom lub mieszkanie, miasto może pomóc ci w spłacaniu odsetek od kredytu. Wielkość pomocy finansowej zależy od tego, ile wynoszą twoje odsetki, kiedy zaciągnąłeś pożyczkę, od dochodu i oszczędności oraz od tego, jak długo korzystasz z wymienionych wyżej zasiłków. Żeby otrzymać pomoc zgłoś się do lokalnego biura Jobcentre Plus.

Pomoc miasta dotyczy tylko spłacania odsetek, a nie kwoty kredytu.

Jeżeli twoje odsetki są zbyt wysokie, w pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się z twoim bankiem, możliwe że uda ci się wynegocjować korzystniejsze rozłożenie odsetek albo czasowe „wakacje” od ich spłacania.

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie lub dom, ale twoje dochody nie pozwalają ci na opłacanie czynszu, możesz wystąpić o Housing Benefit lub Local Housing Allowance. Żeby zakwalifikować się do tego zasiłku musisz mieć: ukończone 16 lat, być odpowiedzialnym za opłacanie czynszu oraz mieć niski dochód. Wysokość zasiłku jest ściśle uzależniona od miejsca, w którym mieszkasz oraz od wielkości lokalu.

Jeżeli otrzymywana pomoc finansowa jest niewystarczająca, możesz ponadto postarać się o Discretionary Housing Payments.

Jeżeli masz niskie dochody, skończyłeś 16 lat oraz jesteś odpowiedzialny za opłacanie council tax, możesz wystąpić o Council Tax Benefit, który odciąży twój budżet.  Zanim to zrobisz, upewnij się, czy nie przysługują ci ulgi od tego podatku – jeśli np. jesteś jedynym dorosłym w danym lokalu, twój podatek jest automatycznie obniżony o 25%.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy zwracać się o pomoc do władz lokalnych lub biura Jobcentre Plus. Jego pracownicy mają obowiązek udzielić ci wyczerpujących informacji, dostarczyć odpowiednie formularze (lub wskazać, gdzie można je znaleźć) oraz odpowiedzieć na nurtujące cię pytania.

Źródło: www.maternityaction.org.uk

Maternity Action to organizacja walcząca o równouprawnienie kobiet, ich dzieci o raz partnerów, między innymi poprzez dostarczanie informacji o ich prawach.