Kiedy rozpoczynałam pracę jako pakowacz żywności, nikt nie powiedział mi, ile będę zarabiać. Inni Polacy pracujący w fabryce w Leeds narzekali na długie zmiany. Wcześniej już zapłaciłam agencji rekrutacyjnej £60 ‘opłaty administracyjnej’ i dużo więcej za mieszkanie i transport do miejsca pracy. Następnie zdałam sobie sprawę, że po potrąceniach dostałabym ‘na rękę’ mniej niż £100 za pełny miesiąc pracy. Czy dla takich zarobków przybyłam do UK? Czy dlatego zostawiłam moich synków z babcią w Polsce? Czy to miała być moja nowa przyszłość?

Samotna matka Anna nie jest jedyna. Każdego roku tysiące przybywających do Zjednoczonego Królestwa w celu zdobycia pracy dotykają głodowe stawki i inne przejawy wykorzystania przez agencje i pracodawców. Mimo tego, że wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, prawo jest po ich stronie. Minimalna płaca jest dokładnie określona, dlatego ludzie nie muszą tolerować takiego wyzyskiwania i mają szansę na przyzwoity standard życia.

Co oznacza dla Ciebie Płaca Minimalna?
Jeśli masz 22 lata lub więcej i założywszy, że pracujesz legalnie w UK i nie jesteś samozatrudniony, £5.52 na godzinę to najmniej, ile może według prawa zapłacić Ci pracodawca. Niższe stawki minimalne mają zastosowanie, jeśli jesteś młodszy, £4.60 na godzinę to stawka minimalna dla 18-21-latków i £3.40 na godzinę dla 16 i 17-latków. Istnieją również ograniczenia dotyczące tego, ile pracodawca lub agencja może pobrać z Twojej pensji, by pokryć koszty zakwaterowania.

Przed przybyciem do UK czytałam gdzieś na temat płacy minimalnej – wyznaje Anna. Jednak nie wiedziałam, ile ona wynosi i jak dokładnie ją obliczać. Gdy pracowałam jako sprzątaczka w Londynie, powiedziono mi, że będę zarabiać £5.52 na godzinę. Moja rzeczywista płaca była jednak dużo mniejsza. Właściwie to nigdy nie wiedziałam, ile zarobię. Jednego tygodnia otrzymałam £170, innego £80.

Anna podejrzewała, że to było nie w porządku, lecz jak wiele innych osób, które znalazły się w podobnej sytuacji, nie chciała ryzykować niezadowolenia swojego pracodawcy prosząc o wyjaśnienie. Również tę sytuację reguluje prawo. Jeśli pracujesz w Zjednoczonym Królestwie, masz prawo otrzymać dokument określający, jak wyliczono Twoją płacę.

Natychmiastowa podwyżka w zasięgu ręki?
Nie jesteś sam. Są osoby, które mogą Ci pomóc. Aby uzyskać to, co należy Ci się prawem, możesz próbować porozmawiać ze swoim pracodawcą. Możesz również zadzwonić na infolinię płacy minimalnej na numer 0845 6000 678. Rozmowy są poufne, masz możliwość poproszenia o kontakt z osobą mówiącą w języku polskim. Jeśli zajdzie taka potrzeba, odpowiednie osoby pomogą Ci uzyskać minimalne wynagrodzenie, również to zaległe. Aby dowiedzieć się więcej o swoich prawach, możesz również wejść na polskojęzyczną stronę www.direct.gov.uk/nmw-polish

Zadzwoniwszy na infolinię płacy minimalnej, Anna zaskarżyła swojego pracodawcę z Leeds i ma zamiar odzyskać pieniądze, które jej się należą. Rozważa również wniesienie sprawy przeciw agencji rekrutacyjnej, która ją zatrudniała. Gdybym tylko wcześniej wiedziała o infolinii płacy minimalnej – mówi.
Mogłabym domagać się tego, co mi się należy dużo prościej i dużo wcześniej.

Użyteczne dane kontaktowe do instytucji, które pomagają rozwiązywać problemy związane z zatrudnieniem:

  • Infolinia Płacy Minimalnej: 0845 6000 678
  • ACAS (the Advisory, Conciliation and Arbitration Service): 08457 47 47 47 – organizacja udzielająca pomocy w sprawach dotyczących prawa do urlopu i innych kwestii związanych z zatrudnieniem
  • Employment Agency Standards helpline: 0845 955 5105 – organizacja udzielająca pomocy osobom zatrudnionym przez agencje pośrednictwa pracy
  • Citizen’s Advice Bureau: aby zarezerwować spotkanie z przedstawicielem tej organizacji, poszukaj jej oddziału na:
    http://www.citizensadvice.org.uk/cabdir.ihtml lub w Yellow Pages.