Wielu ludzi po osiedleniu się na Wyspach zastanawia się nad tym, czy nie warto pozostać tam już na stałe. Wynajmowanie mieszkania do końca naszego życia nie zawsze jest rozsądnym rozwiązaniem – tym bardziej, że ceny najmu rosną. Co zrobić, by otrzymać kredyt i móc kupić własny dom w UK?

Problem, o którym mowa w tym materiale, jest niezwykle złożony. Na pytanie: „co zrobić, by dostać kredyt?” nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno jednak można – i z pewnością warto – porozmawiać o tym, jak zwiększyć swoje szanse na kredyt.

Zacznij od przypomnienia sobie, jakie kredyty obecnie posiadasz do spłaty. Pomyśl także o tym, czy wszystkie pożyczki, jakie do tej pory zaciągałeś, spłacałeś zawsze w terminie. Jeśli masz problem z przeprowadzeniem tak dokładnej analizy swoich dotychczasowych finansów, powinieneś rozpocząć od sprawdzenia swojego raportu kredytowego. Uzyskanie dostępu do dokumentu pokazującego dokładnie twoje decyzje finansowe na przestrzeni ostatnich sześciu lat jest zupełnie darmowe. Wystarczy skorzystać z usług agencji Experian. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej poświęconej raportowi kredytowemu: http://raportkredytowy.co.uk.

Raport kredytowy jest bardzo istotnym dokumentem, który zostanie dokładnie przeanalizowany przez każdego kredytodawcę, do którego zwrócisz się z wnioskiem o udzielenie pożyczki na zakup domu. Jeśli w twoim raporcie kredytowym znajdzie się wiele informacji o tym, że często spóźniałeś się z wpłacaniem kolejnych rat posiadanych kredytów, bank może odmówić ci udzielenia pożyczki.

Pamiętaj – każdy potencjalny kredytodawca chce mieć pewność, że odzyska pożyczone pieniądze bez żadnych problemów.

Jeśli do tej pory nie posiadasz żadnej historii kredytowej, warto zaciągnąć niewielką pożyczkę lub wyrobić sobie kartę kredytową i korzystać z niej w rozsądny i przemyślany sposób. Będziesz mógł pokazać dzięki temu, że jesteś klientem, na którym można polegać.

Warto wpisać się także na listę wyborców lokalnego okręgu wyborczego. W ten sposób potwierdzisz swoje dane osobowe i staniesz się osobą wiarygodną dla banku. Brak informacji o dokonaniu wpisu na listę wyborców może spowodować, że bank odrzuci twój wniosek o udzielenie pożyczki! Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz dokonać takiego wpisu, dołącz do raportu kredytowego oficjalne wyjaśnienie, dlaczego w dokumencie nie ma wzmianki o tym, że twoje nazwisko nie widnieje na żadnej liście wyborców.

Przed udzieleniem pożyczki bank poprosi cię o wypełnienie szczegółowych formularzy, w których podać będziesz musiał informacje dotyczące ciebie, twojej rodziny, waszych planów na przyszłość. Pamiętaj, że musisz odpowiadać zgodnie z prawdą – jeśli bank wykryje jakąś nieprawidłowość, możesz stracić szansę na otrzymanie pożyczki.

Jeśli bank odmówi ci udzielenia kredytu hipotecznego, powinien uzasadnić swoją decyzję. Zanim udasz się z wnioskiem do kolejnego banku, upewnij się, że rozumiesz, dlaczego otrzymałeś decyzję odmowną. To bardzo ważne – im więcej negatywnych decyzji od różnych banków otrzymaliśmy, tym trudniej będzie nam dostać pożyczkę od innego kredytodawcy. Nieoficjalnie mówi się bowiem, że banki dzielą się pewnymi informacjami o klientach i wnioskujących. Jeśli bank otrzyma informację, że odmówiono ci w sześciu innych miejscach, prawdopodobnie także nie zdecyduje się podpisać z tobą umowy.

Aby dostać kredyt hipoteczny, musisz posiadać pieniądze, które wpłacisz na depozyt. W przeciwnym razie nikt nie udzieli ci kredytu. Wysokość depozytu wynosi nawet 20% wartości całej pożyczki – to bardzo duża suma! Na szczęście w Wielkiej Brytanii istnieją programy rządowe, dzięki którym wystarczy posiadać sumę równą 5% pożyczanej kwoty pieniędzy – resztę pożyczy nam państwo na bardzo korzystnych warunkach. Do najpopularniejszych programów tego typu należy Help to Buy. Więcej informacji na jego temat znajdziesz już wkrótce na naszym portalu.

Pamiętaj, że aby pozwolić sobie na zakup domu, musisz posiadać nieco więcej pieniędzy, niż wynosi cena nieruchomości. Będziesz musiał bowiem pokryć ceny obsługi prawnej transakcji, opłacić podatek od nieruchomości (tzw. Stamp Duty Land Tax), pokryć koszty przeprowadzki, zapłacić za polisę ubezpieczeniową (wysokość opłaty zależy w dużej mierze od opcji ubezpieczenia, na którą się zdecydujesz – bank wymaga opłacenia tylko podstawowej polisy).

Proces kupna domu nie jest prosty – zwykle trwa dość długo i wiąże się z dużą liczbą formalności, które należy załatwić. Jeśli jednak jesteś do transakcji dobrze przygotowany, z pewnością poradzisz sobie z tym, co cię czeka.

Jeśli nie masz pewności, czy dostaniesz kredyt hipoteczny, sprawdź najpierw swój raport kredytowy. Dzięki informacjom w nim zebranym zyskasz pojęcie o swojej sytuacji finansowej i zdecydujesz, czy nadszedł właśnie odpowiedni moment na to, by aplikować o kredyt. Być może na taką chwilę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Źródło: http://kupnodomu.co.uk