PRZEDSZKOLE PANDA – TO JUŻ 8 LAT!!!

Wywiad z dyrektorką Przedszkola Panda na Spring Banku, panią Joanną Adamczyk. Przedszkole Panda obchodzi w tym roku ósme urodziny. Przypomnij nam Joanno jaki był wasz początek? 

Przedszkole na Spring Banku otworzyliśmy w październiku 2011, a siostrzana placówka w Marvell House na Cranbourne Street w 2014. Początek był dużym wyzwaniem ale zawsze  przyświecał nam cel i marzenie o prowadzeniu wysokiej jakości przedszkola. Bardzo szybko obie placówki stały się popularne, zwłaszcza wśród rodzin z mniejszości Europejskiej. 

 

Czyli to jednak nie “polskie przedszkole”, dla polskich dzieci? Takie opinie też  słyszałem?

Nie, absolutnie nie. Każde przedszkole musi być zarejestrowane w OFSTED i realizować program edukacji  zgodnie z wytycznymi i programem DfE (Departamantu  Edukacji). Językiem obowiązującym jest język Angielski a więc zajęcia odbywają się tylko w tym języku, a większość naszego personelu to rodowici anglicy. Opinia o nas jako “polskim przedszkolu” być może wywodzi się z faktu że są polscy właściciele oraz być może dlatego, iż zależy nam na tym aby w każdej grupie była jedna osoba mówiąca również po Polsku. Chcemy aby polskie dzieci i ich rodzice otrzymali należyte wsparcie, gdy dzieci zaczynają edukację w Przedszkolu Panda. Wiesz, bardzo bolesne jest, nawet po tylu latach słyszeć, że ktoś nie przyprowadzi do nas dziecka bo uważa, że w “polskim przedszkolu” dziecko nie będzie się uczyło języka angielskiego. Ktoś też zapytał dlaczego moje dzieci płynnie mówią po angielsku, skoro chodziły do „polskiego przedszkola”… Takie opinie cyrkulują, ale są błędne i niesprawiedliwe. 

 

Czy w takim razie polskie dzieci stanowią większość oraz co najbardziej cenią  sobie polskie rodziny przyprowadzające swoje pociechy do Waszych przedszkoli?

Nie, w obecnej chwili najwięcej jest dzieci Angielskich, a następnie Polskich, Litewskich oraz z bliskiego wschodu. 

Jeśli chodzi o polskie rodziny to myślę,że najbardziej cenią oni sobie fakt, że zawsze mogą z nami, właścicielami przedszkola, porozmawiać , omówić nurtujące ich kwestie, bądź wyklarować coś co być może nie do końca zrozumieli po angielsku. Zdaża się, że nowe dziecko bardzo przeżywa rozstanie z rodzicem, czasem nie rozumie angielskiego i czuje się zagubione, a mama i tata muszą iść do pracy! W takich sytuacjach my upewnimy się, aby ktoś mówiący po polsku pomógł temu dziecku w pierwszych dniach rozstania z rodzicem i zaaklimatyzowaniu się. Za taką postawe zostaliśmy nawet pochwaleni przez OFSTED.  Oczywiście to nie tyczy się tylko języka polskiego, nasz personel mówi w kilku różnych językach. 

To czym odróżniacie się od innych lokalnych przedszkoli w Hull, czy uważasz że jesteście w czymś lepsi badź znacząco inni?

W naszym rejonie Hull jest kilka bardzo dobrych przedszkoli i nie chciałabym mówić że któreś jest gorsze bądź lepsze. W kwestii edukacji wszyscy realizujemy ten sam program, natomiast naszą mocną stroną jest to, jak to robimy. Jesteśmy na pewno “odważniejsi” od innych i działamy z większym rozmachem. Mamy duże budynki, duże ogrody, duże możliwości, ogromne doświadczenie przez co nasze dzieci mają więcej atrakcji i więcej doświadczeń poznawczych. Nauczyciele i wychowawcy, którzy tu pracują są to wykwalifikowane osoby. Bardzo ważna jest dla nas pasja, dlatego osoby które opiekują się naszymi dziećmi to zawsze osoby entuzjastyczne; z pasją oraz wysokim stopniem zaangażowania. Zawsze staramy się iść o krok dalej niż inni. Duży nacisk kładziemy też na bezpieczeństwo, czystość i higienę przedszkola, oraz wyżywienie dzieci pod naszą opieką. Niejedna restauracja pozazdrościłaby nam różnorodności i aparycji serwowanych dań. 

Joasiu, wspomniałaś wcześniej o rejestracji OFSTED, czyli instytucji która was kontroluje. Oba wasze przedszkola mają ocenę GOOD. Czyli jest jeszcze miejsce na poprawę i osiągnięcie oceny Outstanding?

Kontroluje nas nie tylko OFSTED, ale również Environmental Health, Health&Safety oraz Hull CC Early Years. Dużo tych kontroli, ale faktycznie OFSTED to ta najważniejsza, która odbywa się średnio co 3 lata.  Oczywiście, miejsce na poprawę i  progres jest zawsze. I taki jest nasz cel, aby osiągnąć Outstanding w obu placówkach. Mówiąc to, warto zaznaczyć  że ocena Ofstedu bazowana jest na kilkugodzinnej wizycie jednego inspektora i często bywa bardzo subiektywna. Obecnie przygląda się temu systemowi Brytyjskie Ministerstwo Edukacji, ponieważ dochodzi często do kuriozalnych sytuacji. Naprawdę świetne szkoły i przedszkola dostają bezpodstawnie zaniżone oceny i tracą przez to dofinansowania i niejednokrotnie są zamykane, a odwoływać się i bronić można w zasadzie tylko na drodze sądowej. 

Joanno, dla tych którzy być może nie wiedzą o istnieniu Przedszkoli Panda, a byliby zainteresowani, przypomnij nam jaką macie ofertę. Powiedz nam również po krótce jakiego typu darmowa opieka jest dostępna dla dzieci. 

Oferujemy opiekę nad dziećmi w wieku od 6 tygodni do 5 lat, kiedy to dzieci rozpoczynają swoją przygodę w szkole podstawowej. Przedszkole otwarte jest od Poniedziałku do Piątku w godzinach od 7:00 do 18:00, a dzieci uczęszczają w różnych dniach i różnych godzinach, w zależności od potrzeb rodziców i dostępności miejsc w danej grupie. Ponadto mamy także klub wakacyjny oraz świetlice, w których zajmujemy się dziećmi do lat 12.

Zapytałeś także o miejsca przedszkolne refundowane przez rząd: dostępne są miejsca dla 2, 3 i 4 latków, do 30 godzin na tydzień. 

Rodzice dzieci które skończyły 2 lata, mogą aplikować o 15 godzin, które funduje rząd. Rodzina musi spełniać pewne kryteria, aby należało jej się bezpłatne miejsce w przedszkolu, poniżej link do strony urzędu miasta pod którym można dowiedzieć się więcej oraz złożyć aplikację: 

http://www.hull.gov.uk/benefits-support-and-welfare-advice/benefits-support/two-year-old-funding

Każde dziecko które skończyło 3 lata ma gwarantowane 15 bezpłatnych godzin, a kiedy rodzice dziecka pracują i spełniają odpowiednie kryteria, mogą aplikować o dodatkowe 15 godzin, czyli łącznie 30 godzin refundowane przez rząd. 

Po więcej informacji oraz aby aplikować należy udać się na poniższą stronę: 

https://www.gov.uk/30-hours-free-childcare?step-by-step-nav=f517cd57-3c18-4bb9-aa8b-1b907e279bf9

Obie aplikacje choć wydają się banalnie proste potrafią przysporzyć rodzicom trudności, dlatego zawsze zapraszam rodziców na kubek kawy lub herbaty i oferuję pomoc w wypełnieniu aplikacji dla dzieci które już uczęszczają, bądź rozpoczynają swoją przygodę z Pandą. 

Świetnie Joasiu! Myślę, że odpowiadając na te kilka pytań, rozwiałaś wiele wątpliwości dotyczących przedszkoli Panda. Czy chciałabyś dodać coś jeszcze? 

Tak, chciałabym zaprosić Was drodzy rodzice do śledzenia naszych przedszkoli na naszej stronie FB @PandaDayNursery – myślę, że to przybliży Wam obraz tego co dzieje się u nas na codzień oraz tego jak wyglądają dni dzieci pod naszą opieką. Zawsze jesteście mile widziani aby przyjść, zobaczyć przedszkole osobiście, porozmawiać z nami, z pracownikami i ‘poczuć’ energię przedszkoli Panda. 

 

 

ilość wszystkich wyświetleń: 199, dzisiaj: 3

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.