Nie zarabiasz tyle? Nie będziesz w stanie godnie żyć w UK!

Arkadiusz Lorenc | 12.07.2017 | Wielka Brytania, Brexit, Finanse

Eksperci z Joseph Rowntree Foundation ustalili, ile rocznie pieniędzy powinna posiadać przeciętna rodzina mieszkająca na Wyspach, by móc się utrzymać, żyjąc na godnym, przyzwoitym poziomie. Sprawdź, czy tyle zarabiasz!

Przyzwoity poziom życia zdaniem ekspertów z Joseph Rowntree Foundation oznacza, że rodzina może nie tylko pokryć rachunki, zrobić zakupy spożywcze, kupić potrzebną odzież, ale też pozwolić sobie od czasu do czasu na wyjście do kina, teatru czy zabranie dzieci do parku wodnego. Pod uwagę brane są również wydatki związane ze specjalnymi okazjami, takimi jak Boże Narodzenie — i prezenty, które wtedy kupujemy, mocno obciążające domowy budżet.

Zdaniem ekspertów, żeby móc pozwolić sobie na takie życie, przeciętna brytyjska rodzina z dwojgiem dzieci powinna zarabiać przynajmniej 40 800 funtów rocznie. Samotnej osobie wystarczy 17 900 funtów, a rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko — 25 900 funtów.

Nie są to kwoty astronomicznie wysokie, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą w Wielkiej Brytanii, coraz więcej rodzin ma problemy w osiągnięciu takich dochodów. Przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest z pewnością Brexit i jego wpływ na brytyjską gospodarkę. Ale nie bez znaczenia jest także inflacja, której tempo jest o wiele szybsze niż tempo, w którym wzrastają na Wyspach pensje. Jednym z czynników jest także ograniczenie zasiłków. Wszystko to powoduje, że chociaż pensje minimalne rosną, standard życia rodzin, które posiadają najmniejsze dochody wynikające z zatrudnienia regularnie się obniża. Ekspertom udało się nawet ustalić, ile pieniędzy średnio brakuje mieszkańcom Wielkiej Brytanii do osiągnięcia pułapu pozwalającego na godne życie. W przypadku rodzin z dwojgiem dzieci zarabiającym pensje minimalną brakująca kwota to 59 funtów tygodniowo, a w przypadku samotnie wychowujących rodziców — 55 funtów tygodniowo.

Przeciętny Polak mieszkający i pracujący na Wyspach zarabia 16 800 funtów rocznie.

ilość wszystkich wyświetleń: 2416, dzisiaj: 0

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.