Prawo

Różnice w przepisach drogowych w Europie. Część 3

Arkadiusz Lorenc | 24.07.2016 | Prawo

To już ostatnia część poradnika. Tym razem piszemy o przepisach drogowych w Szwajcarii, Austrii i w Polsce. Wszystkie podane prędkości dopuszczalne dotyczą samochodów osobowych bez przyczepki, a najważniejsze informacje wyróżnione zostały — ponownie — pogrubioną czcionką! Szwajcaria Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Na drogach krajowych — 80 km/h. Na drogach ekspresowych — 100 km/h, a na autostradach—... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1323, dzisiaj: 1

Różnice w przepisach drogowych w Europie. Część 2

Arkadiusz Lorenc | 22.07.2016 | Prawo

Tym razem prezentujemy kolejne informacje o podstawowych przepisach drogowych w Niemczech, Czechach, Włoszech i Hiszpanii. Wszystkie podane prędkości dopuszczalne dotyczą samochodów osobowych bez przyczepki, a najważniejsze informacje wyróżnione zostały — ponownie — pogrubioną czcionką! Niemcy Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym — 100 km/h. Na drogach ekspresowych — 130 km/h, a na autostradach — brak... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1268, dzisiaj: 2

Różnice w przepisach drogowych w Europie. Przeczytaj przed wyjazdem!

Arkadiusz Lorenc | 21.07.2016 | Prawo

Wielu z nas decyduje się na wakacyjny wyjazd samochodem za granicę. Niektórzy wybierają południowe wybrzeże Francji, inni jadą prosto do Polski, by odwiedzić rodzinę. Przeczytaj, jak wyglądają różnice w przepisach drogowych w wybranych państwach Europy i nie narażaj się na mandaty! Uwaga! Wszystkie podane poniżej prędkości dopuszczalne dotyczą samochodów osobowych bez przyczepki! Najważniejsze informacje wyróżniliśmy pogrubioną czcionką! Wielka Brytania Chociaż... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1862, dzisiaj: 1

Sprawa sądowa przeciwko pracodawcy w UK – informacje ogólne

Marta Jabłońska | 30.11.2015 | Prawo

Czasem zdarza się, że mimo prób i starań nie jesteś w stanie wyegzekwować od swojego pracodawcy odpowiedniego traktowania ze względu na ciążę i związane z nią zwolnienia etc. Może wtedy okazać się konieczne wejście na drogę sądową. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po rodzajach skarg i koniecznych procedurach z nimi związanych. Portal www.maternityaction.org.uk radzi jednak, by przed pozwaniem pracodawcy do sądu... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1610, dzisiaj: 0

Mieszkam w Wielkiej Brytanii. Czy mogę wyrobić polski dowód osobisty?

Arkadiusz Lorenc | 08.09.2015 | Prawo

Obywatele Polski, którzy mieszkają na terenie Rzeczypospolitej, mają obowiązek posiadać polski dowód osobisty. A co mówi prawo na temat Polaków mieszkających za granicą? (więcej…)

ilość wszystkich wyświetleń: 16609, dzisiaj: 1

Jak zarejestrować się do testu „Life in the UK”?

Arkadiusz Lorenc | 29.08.2015 | Prawo

Jeśli starasz się o obywatelstwo Wielkiej Brytanii, powinieneś zdać najpierw test wiedzy o życiu w tym kraju. Aby do niego podejść, musisz się zarejestrować. Sprawdź, jak to zrobić! Rejestracji na test możesz dokonać za pośrednictwem tej strony internetowej. Wybierz centrum egzaminacyjne, które znajduje się najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Uwaga - to bardzo ważne! Jeśli wybierzesz inne centrum, nie zostaniesz dopuszczony... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 745, dzisiaj: 0

Starasz się o obywatelstwo UK? Ten test cię nie ominie!

Arkadiusz Lorenc | 27.08.2015 | Prawo

Test „Life in the UK” trwa zaledwie 45 minut, ale jego wynik jest bardzo ważny - w dużej mierze zależy od niego, czy otrzymasz brytyjskie obywatelstwo. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć! Test składa się z 24 pytań dotyczących brytyjskich zwyczajów, tradycji i kultury. Pytania zawarte w teście oparte są na informacjach przekazanych w podręczniku „Life in the United Kingdom:... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1000, dzisiaj: 0

W jaki sposób wnioskować o brytyjskie obywatelstwo i ile to kosztuje?

Arkadiusz Lorenc | 25.08.2015 | Prawo

Aby aplikować o obywatelstwo Wielkiej Brytanii na drodze naturalizacji, należy wypełnić formularz „Application for naturalisation as a British citizen”. Można go znaleźć w Internecie. Formularz Formularz dostępny jest na stronie GOV.uk. Można go wypełnić samodzielnie, a następnie przekazać do urzędu, uiszczając odpowiednie opłaty. Jeśli sądzisz, że nie poradzisz sobie z wypełnieniem formularza aplikacyjnego, możesz skorzystać z pomocy specjalisty pracującego dla... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1375, dzisiaj: 0

Kto może otrzymać brytyjskie obywatelstwo?

Arkadiusz Lorenc | 23.08.2015 | Prawo

Zastanawiałeś się kiedyś, jak zostać obywatelem Wielkiej Brytanii? Istnieje kilka możliwości, a najpopularniejszą z nich jest tak zwana „naturalizacja”. Sprawdź, na czym ona polega! Naturalizacja Przejście procesu naturalizacji umożliwia nam staranie się o otrzymanie brytyjskiego paszportu. Trzeba jednak wiedzieć, że otrzymanie obywatelstwa nie oznacza jednocześnie otrzymania brytyjskiego paszportu! Kto może się starać o obywatelstwo? Aby starać się o brytyjskie obywatelstwo,... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1245, dzisiaj: 0

Sprawdź, dlaczego warto zapisać się na listę wyborców!

Arkadiusz Lorenc | 13.02.2015 | Finanse, Prawo

Wybory w Wielkiej Brytanii zbliżają się wielkimi krokami. Część z nas (spośród osób uprawnionych) będzie chciała oddać głos. Najpierw trzeba jednak zapisać się na listę wyborców lokalnego komitetu wyborczego. Czy wiesz, że warto to zrobić także… dla własnej korzyści? W 1832 roku wprowadzono na Wyspach obowiązek rejestracji przed wyborami na mocy Great Reform Act. Dla upamiętnienia tej daty każdego roku,... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 3249, dzisiaj: 2

Strona 1 z 41 2 3 4

Kategorie