Zasada lewostronnego ruchu obowiązuje dziś nie tylko w Wielkiej Brytanii. Samochody z kierownicą po prawej stronie pojazdu znajdziemy także w Tajlandii, w Indiach, na Sri Lance i w wielu państwach afrykańskich. Tylko… skąd ten pomysł?

Obecnie większość Europejczyków przyzwyczajona jest do poruszania się prawą stroną drogi. Ruch lewostronny bierzemy często za niepotrzebny wymysł i utrudnianie sobie życia (bo jak pojechać za granicę samochodem z kierownicą po prawej stronie?!). Okazuje się jednak, że ruch lewostronny nie jest wymysłem Brytyjczyków.

Już w starożytności karawany poruszały się po lewej stronie szlaków. Podobnie maszerowały legiony wojskowe. To Babilończycy jako pierwsi wymyślili taką konwencję. Później przejęli ją Grecy i Rzymianie.

Ruch lewostronny przetrwał do średniowiecza i jeszcze wtedy był bardzo rozpowszechniony. Historycy twierdzą, że powód stosowania takiego rozwiązania jest bardzo prosty. Około 90 proc. populacji jest praworęczna. Gdyby poruszała się po prawej stronie drogi, trudniej byłoby się jej obronić przed jadącym z naprzeciwka napastnikiem.

To, co na początku było po prostu wygodą, w późniejszych stuleciach stało się prawem, które po raz pierwszy skodyfikowano w 1300 roku. Papież Bonifacy VIII nakazał wówczas, by wszyscy pielgrzymi zmierzający do jego siedziby poruszali się lewą stroną drogi.

Podobne przepisy wprowadzono stopniowo w Wielkiej Brytanii. Ostatecznie w XIX wieku ustaliło się, że po drogach na Wyspach poruszać się należy po lewej stronie. Nieco później przesunięto kierownicę pierwszych samochodów w prawo. Zaobserwowano, że dzięki temu kierowca samochodu widzi więcej, dlatego może jechać bezpieczniej.

Francuzi za czasów Napoleona zdecydowali natomiast, że wygodniejszy jest dla nich ruch prawostronny. W ślad za nimi poszły inne kraje europejskie, które ostatecznie skodyfikowały zwyczaj ten odpowiednimi przepisami prawnymi.

Jeszcze w XX wieku trwały działania zmierzające do ujednolicenia ruchu drogowego na całym Starym Kontynencie. Nie zgodzili się jednak na to Brytyjczycy, którzy zdążyli już przywyknąć do poruszania się po lewej stronie jezdni. I tak już zostało!