Podobnie jak w Polsce, jeżeli w UK dojdzie do mniej lub bardziej poważnego wypadku samochodowego, należy podjąć konkretne działania. Przede wszystkim – zachowaj spokój i zdrowy rozsądek.

Zacznij od tego, by zachować bezpieczeństwo. Wyłącz silnik i włącz światła awaryjne. Upewnij się, czy wszyscy uczestnicy wypadku są cali i zdrowi: dotyczy to także kierowcy i pasażerów drugiego samochodu. Zadzwoń po służby ratunkowe (numer telefonu – 999, z telefonu komórkowego – 112). Zapisz numery rejestracyjne pozostałych pojazdów i wymień się danymi osobowymi z wszystkimi uczestnikami wypadku, także z pasażerami. Dane osobowe obejmują imię i nazwisko, numer telefonu (w tym stacjonarny), adres zamieszkania, a w przypadku kierowcy także numer polisy oraz nazwę firmy ubezpieczeniowej.

Jeżeli masz przy sobie aparat fotograficzny (np. w telefonie komórkowym), zrób kilka zdjęć na miejscu wypadku: powinny być na nim widoczne numery rejestracyjne, uszkodzenia samochodu itp. Jeżeli nie masz telefonu, możesz też wszystko naszkicować. Naszkicuj scenę wypadku. Pamiętaj, aby zebrać jak najwięcej szczegółów z miejsca wypadku, takich jak: nazwy ulic, położenie pojazdów i kierunek jazdy, punkty kolizji i uszkodzenia pojazdu. Zrób zdjęcia pokazujące układ dróg; położenie pojazdów i ich uszkodzenia.

Na takie właśnie sytuacje warto wozić w samochodzie sprawny długopis i jakiś notes. Jeżeli nie masz przy sobie kompletnie nic do pisania, wykorzystaj telefon – być może posiada funkcję dyktafonu.

Zawsze dzwoń na policję. Jeżeli w kolizji nikt nie ucierpiał, policjanci raczej nie przyjadą na miejsce zdarzenia, ale z pewnością dokładnie wypytają o przebieg wypadku przez telefon. To może okazać się ważne później, gdy przyjdzie do wypłaty ubezpieczenia. Zanotuj numer referencyjny podany przez policjanta. Jeżeli uderzyłeś w samochód na parkingu, możesz zostawić swoje dane kontaktowe na przedniej szybie.

Jeżeli to możliwe, nie przesuwaj samochodu przed przyjazdem policji. Jeżeli musisz to zrobić, najpierw najlepiej zrób kilka zdjęć. I poinformuj drugiego kierowcę, że tylko chcesz stanąć w innym miejscu – w przeciwnym wypadku może on pomyśleć, że próbujesz uciec z miejsca zdarzenia. Nigdy nie uciekaj z miejsca wypadku – nawet jeżeli to ty jesteś pokrzywdzony.

Gdy drugi kierowca nie chce współpracować

Niestety, zdarza się, że drugi kierowca nie zachowuje się spokojnie. Nie daj się sprowokować, nie odpowiadaj na zaczepki słowne czy fizyczne. Nie daj sobie wmówić, że do wypadku doszło z Twojej winy, nie daj się nabrać na polubowne załatwienie sprawy bez wymieniania się danymi od ubezpieczyciela. Nie przyjmuj gotówki – może się później okazać, że szkody wyrządzone Twojemu samochodowi są bardziej kosztowne niż wydawało się na pierwszy rzut oka.

Czasem kierowca nie chce podać swoich danych – być może jest nieuprawniony do prowadzenia pojazdu, może jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Poinformuj go, że wymiana danych to jego obowiązek, ale nie wyciągaj danych na siłę. Bezpieczniej będzie dowiedzieć się jak najwięcej na temat jego i jego samochodu – zanotować markę, kolor, cechy charakterystyczne auta. Później tropieniem sprawcy będzie musiała zająć się policja.

Prawnicy radzą też, by nie przepraszać i nie przyznawać się do winy na miejscu wypadku – to może być później wykorzystane przeciwko Tobie.

Uszczerbek na zdrowiu

Nie każdy wypadek to stłuczka bez ofiar. Dlatego każdy kierowca i pasażer powinien poddać się badaniu lekarskiemu – zdarza się, że w szoku i stresie nie odczuwamy bólu, który z pełną mocą dopada nas dopiero na drugi dzień.

Każdy z uczestniczących w wypadku, który poniósł uszczerbek na zdrowiu, ma także możliwość starania się o wypłatę odszkodowania – nawet jeżeli jest to np. pasażer samochodu, który doprowadził do wypadku, blisko spokrewniony z kierowcą. Jeżeli pasażer sam przyczynił się do powstania szkody – np. nie zapinając pasów – może również liczyć na odszkodowanie, ale nieco mniejsze.

Czasem w wypadku ofiarami są również zwierzęta. Jeżeli potrącisz psa lub zwierzę hodowlane, należy koniecznie zgłosić to na policję. Gdy jednak potrącisz kota lub dzikie zwierzę, nie musisz tego zgłaszać, należy jednak upewnić się, że zwierzę nie żyje lub nie cierpi.

Źródło: http://goniec.com/