To nie przelewki — już wkrótce w życie wejdą zmiany w prawie, które mają spowodować, że jeszcze więcej osób zdecyduje się rzucić palenie. Zmienią się między innymi opakowania papierosów.

Najbrzydszy kolor na świecie? To odcień brązowego. I to właśnie farbą w tym kolorze pokryte będą opakowania papierosów od 21 maja 2017 roku. Oprócz tego znajdą się na nich obrazki, które pokazują skutki palenia papierosów. Drastyczne, bo ukazujące na przykład zniszczone płuca czy zmiany na ciele wynikające z nałogowego palenia papierosów. 65 procent opakowania papierosów musi być zakryte ostrzeżeniami o skutkach palenia.

Zmiany wymusza dyrektywa unijna, która weszła w życie w maju ubiegłego roku. Przez pewien czas po jej wprowadzeniu producenci wyrobów tytoniowych mogli sprzedawać papierosy  pozbawione drastycznych grafik i ostrzeżeń. Po 21 maja będzie to zakazane.

Rząd zamierza również zniechęcać wszystkich, a w szczególności młodych ludzi, którzy chcą spróbować papierosów. Do tej pory mogli po niższej cenie nabywać paczki z 10 papierosami. Po 21 maja 2017 roku będzie to niemożliwe, gdyż sprzedaż mniejszych opakowań będzie zakazana. A standardowe, zawierające 20 papierosów, są drogie — kosztują przynajmniej 9 funtów.

Podobnie z małymi opakowaniami tytoniu, który służy do własnoręcznego wyrobu papierosów — będą one niedostępne w sprzedaży. W sklepach znajdą się tylko opakowania o wadze przynajmniej 30 gramów. Czyli droższe.

Nadal będzie można palić e-papierosy. Tyle tylko, że w maju wejdą w życie skomplikowane przepisy określające zasady ich sprzedaży. Zakładają one nowe projekty opakowań (30 procent opakowania pokryte informacjami o szkodliwości dla zdrowia), limity objętości wkładów uzupełniających czy zakaz dodawania witamin i innych substancji, takich jak kofeina czy tauryna, do płynów.

W dalszej perspektywie rząd brytyjski zamierza również zakazać sprzedaży wszystkich papierosów smakowych. W tym także mentolowych, stosunkowo popularnych wśród palaczy. W maju 2020 roku w Wielkiej Brytanii nie będzie można ich już dostać. Zdaniem ekspertów dodawanie substancji smakowych do papierosów powoduje, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich palenie wciąż jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Tymczasem papierosy mentolowe szkodzą tak samo, jak wszystkie inne.

Zmiany w prawie regulującym sprzedaż tytoniu mocno uderzają w koncerny produkujące papierosy. Niektóre z nich, w tym giganci rynkowi, próbowali interweniować w tej sprawie i walczyć w sądach najwyższych instancji. Argumentowali, że rząd zbyt mocno ingeruje w rynek, a oni ponoszą straty, które nie są w żaden sposób rekompensowane. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął brytyjski Sąd Najwyższy, odrzucając ostatecznie apelacje wnoszone przez koncerny tytoniowe, które nie zgadzały się z wyrokami sądów niższych instancji w tej sprawie. Brytyjski minister zdrowia Jeremy Hunt na wieść o decyzji Sądu Najwyższego powiedział tylko, że jest zachwycony.