Religia

Skąd wziął się Tłusty Czwartek?

Arkadiusz Lorenc | 23.02.2017 | Polska, Kultura, Religia

Rekordziści zaczynają jeść je rano, na śniadanie, a kończą wieczorem, na kolację. Pączki zastępują im niemal wszystkie posiłki w ciągu dnia. Ale tylko jednego dnia — w Tłusty Czwartek. Skąd wzięła się ta tradycja? Początki Tłustego Czwartku sięgają czasów starożytnych. Urządzano wtedy określonego dnia ucztę, podczas której bawiono się przy suto zastawionym stole, by pożegnać zimę i powitać nadchodzącą wiosną.... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 248, dzisiaj: 1

Boże Narodzenie 2016

Marta Jabłońska | 25.12.2016 | Religia

Szanowni Czytelnicy i Sympatycy portalu hull.pl, niech tegoroczne święta zejścia Boga na ziemię będą rozbłyskiem światła, wybuchem radości. Niech otworzą nasze serca na miłość i wzajemną życzliwość. Niech ten święty czas będzie przepełniony spokojem, rozmowami w rodzinnym gronie i odpoczynkiem od codziennego zabiegania. Resztę życzeń niech dopowie ks. J. Twardowski: „Oby się wszystkie trudne sprawy porozkręcały, jak supełki, własne ambicje... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 216, dzisiaj: 0

Boże Narodzenie 2016 w Polskiej Parafii

Marta Jabłońska | 19.12.2016 | Lokalne, Religia

Dla większości Święta Bożego Narodzenia to nie tylko zakupowy szał prezentowy oraz przygotowywanie tradycyjnych posiłków, ale przede wszystkim uczestniczenie w obrzędach i tradycjach świątecznych takich jak wigilia, pasterka, opłatek, kolędowanie, jasełka. Aby przeżyć Boże Narodzenie zgodnie z nauką kościoła katolickiego, Polska Parafia w Hull zaprasza do dobrego przygotowania się od strony duchowej oraz pełnego przeżycia pamiątki narodzin Jezusa Chrystusa. Poniżej... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 937, dzisiaj: 0

Polskie tradycje w Hull — weź udział w badaniu!

Arkadiusz Lorenc | 16.12.2016 | Wielka Brytania, Kultura, Religia

Podejście do śmierci i sposobów jej upamiętniania w brytyjskim społeczeństwie znacznie się zmieniło w ostatnich latach. Część Polaków mieszkających w UK także zmieniło sposób upamiętnienia bliskich, czerpiąc ze zwyczajów powszechnych na Wyspach. Weź udział w badaniu na ten temat! Dr Lisa Dikomitis z Keele University oraz dr Marcin Biernat z University of Hull prowadzą badania wśród polskiej społeczności w Hull... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 716, dzisiaj: 0

Wszystkich Świętych i Zaduszki w Polsce i na świecie

Arkadiusz Lorenc | 01.11.2016 | Historyczne, Kultura, Religia

Przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących święt Wszystkich Świętych i Zaduszek. Sprawdź, jak kiedyś obchodzono dni 1 i 2 listopada w Polsce. I jak obchodzi się je dziś w innych państwach na całym świecie! Obchody Święta Zmarłych w pradawnej Polsce Dziś 1 i 2 listopada chodzimy do kościołów, na cmentarze, jesteśmy pogrążeni w refleksji. Ale wiele lat temu, zgodnie z tradycją, obchody Święta... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 376, dzisiaj: 1

Światowe Dni Młodzieży i papież Franciszek w Polsce

Arkadiusz Lorenc | 28.07.2016 | Polska, Historyczne, Religia

26 lipca oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w Polsce. W środę do naszego kraju przyjechał na pielgrzymkę zagraniczną papież Franciszek. W inauguracyjnej Mszy Świętej na krakowskich Błoniach wzięły udział tysiące ludzi. Podczas tej Mszy, a także podczas innych wydarzeń centralnych ŚDM w Krakowie płonąć będzie Ogień Miłosierdzia, który na Błonie dotarł jeszcze przed rozpoczęciem spotkania papieża z wiernymi. W... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 515, dzisiaj: 0

Jak skutecznie zgłaszać rasistowskie ataki?

Arkadiusz Lorenc | 02.07.2016 | Wielka Brytania, Brexit, Policja, Religia

Po czerwcowej decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskich, coraz częściej słyszymy o rasistowskich atakach na imigrantów mieszkających w UK. Sprawdź, jak skutecznie reagować w takiej sytuacji! Część ataków dotyczy Polaków. Jeden z incydentów dotyczył ulotek przekazywanych Polakom mieszkającym w Cambridgeshire. Po polsku i po angielsku napisano na nich „Wychodzimy z Unii Europejskiej. Nie będzie więcej polskiego robactwa”. Guardian podał... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1694, dzisiaj: 2

Wstrząsająca demonstracja ofiar molestowania w katolickiej szkole w Beverley!

Arkadiusz Lorenc | 25.04.2016 | Lokalne, Edukacja, Religia, Szkoła

Pod kościołem rzymskokatolickim pw. Świętego Jana w Beverley doszło w niedzielę do wyjątkowej demonstracji. Wzięli w niej udział mężczyźni molestowani seksualnie przez nauczycieli katolickiej szkoły w mieście. Mężczyźni domagali się przeprosin za zło, które spotkało ich podczas lat spędzonych w placówce. Chcieli także zwrócić uwagę na problem molestowania dzieci przez pracowników szkoły St William’s Catholic Primary School. Szkoła, podobnie jak... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1062, dzisiaj: 0

Czym jest zmartwychwstanie Chrystusa?

Arkadiusz Lorenc | 27.03.2016 | Wielka Brytania, Polska, Religia

Święty Paweł pisał: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14). Co to oznacza? Że jeśli nie było zmartwychwstania, nie może być też wiary w istnienie Jezusa Chrystusa. Czym tak naprawdę jest zmartwychwstanie? Zgodnie z nauczaniem Kościoła, Jezus zmartwychwstał na trzy dni po śmierci na krzyżu. Często jednak pojawia się pytanie o... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 648, dzisiaj: 0

Wesołego Alleluja!

Magdalena Katarzyna | 26.03.2016 | Wielka Brytania, Polska, Religia

Drodzy czytelnicy, życzymy Wam rodzinnych Świąt Wielkanocnych, wypełnionych radością i nadzieją budzącej się do życia wiosny oraz wytrwałości w zmaganiu z trudami życia na emigracji. A nade wszystko dobrego nastroju i błogosławieństwa Bożego. Niech ten czas wypełni Wasze serca miłością i nadzieją na lepsze jutro. Tradycyjnie życzymy również smacznego święconego jajka oraz mokrego dyngusa. Redakcja Hull.pl

ilość wszystkich wyświetleń: 477, dzisiaj: 0

Strona 1 z 61 2 3 6

Kategorie Aktualności

Archiwum Aktualności